Porady > Dom i ogród >Dom 

Karaluchy i prusaki. Jak zwalczyć? Jak się ich pozbyć?

Napisane przez Damian 1749 dni temu Dom| karaluchy prusaki dom zwalczanie
     Prusaki i karaluchy są typowymi stworzeniami zamieszkującymi nasze mieszkania. Lubią zwłaszcza pokojową temperaturę i są wszystkożerne (jedzą nawet złuszczony ludzki naskórek). Ukrywają się zazwyczaj w szczelinach ścian, za szafami, boazerią, listwami, pod zlewozmywakami i kuchenkami. Prusaków i karaluchów nie należy lekceważyć gdyż przenoszą niebezpieczne dla człowieka choroby bakteryjne i wirusowe, mogą także powodować alergie. Zanieczyszczają również artykuły żywnościowe i sprzęt kuchenny. Obecność karaluchów i prusaków powoduje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, spowodowany przez odchody, wydzielinę z gruczołów i martwe owady.

Zwalczanie karaluchów i prusaków:
* Należy kontrolować i polepszać warunki higieniczne panujące w mieszkaniu,
* Załatać wszelkie szczeliny szczególnie w łazience i kuchni,
* Najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie chemicznych środków owadobójczych np. w proszku, w żelu, w sprayu (np. firmy Globol),

     Kiedy karaluchy lub prusaki pojawią się w bloku czy też w domu wielorodzinnym ważne jest aby wszyscy mieszkańcy podjęli z nimi walkę. Warto o problemie poinformować administrację budynku, gdyż tylko całkowita dezynsekcja jest w stanie wytępić te owady.