Rynek pierwotny? Co to jest?

Udostępnij na:

Zachodzisz w głowę, czym jest rynek, i jak go podzielić? Nie wiesz, czym jest rynek pierwotny i po czym go rozpoznać? Podpowiadamy.

     Rynek pierwotny, to rynek rzeczy kupionych prosto od producenta lub prosto ze sklepu.

     Zakupując przedmiot na rynku pierwotnym, masz gwarancję, że jesteś jego pierwszym właścicielem. Dodatkowym jej atutem jest gwarancja, najczęściej na dwa lata, jaka objęte są przedmioty kupione właśnie na rynku pierwotnym.

     Jak wiadomo, ceny przedmiotów kupionych u producenta, a od osób trzecich, różni się znacznie. Jeśli przy zakupie danej rzeczy zależy nam przede wszystkim na niskiej cenie, warto sięgnąć po przedmiot kupiony na rynku wtórnym. Jeśli jednak wolimy nowości, przedmioty objęte gwarancją, wybieramy wersje droższą, prosto ze sklepu.

     W przypadku nieruchomości, rynek pierwotny to rynek sprzedaży mieszkań prosto od firm budowlanych, czy też od deweloperów. Oczywiście ceny mieszkać, czy też domów, znacznie będą różniły sieczna od mieszkań używanych. Jednak przy zakupie mieszkania prosto od dewelopera, mamy duży wpływ na jego wygląd i kolorystykę. Często jest tak, że wprowadzamy się do gotowych domów, czy też M4 przygotowanych pod klucz.

Podobnie rzecz się ma w przypadku aut. Pomimo wprowadzonych przez firmy produkujące auta, korzystnych rabatów, zakup nowiutkiego auta, wiąże się najczęściej z bardzo dużym wydatkiem. W takiej sytuacji producent oddając nam auto do dyspozycji, dołącza nam gwarancje, a także darmowe serwisowanie najczęściej przez okres promocyjny. Kupując auto na rynku wtórnym musimy liczyć się z faktem, że z pozoru świetnie wyglądające auto, po przejechaniu kilku zaledwie kilometrów może ulec awarii. Na rynku wtórnym nie mam mowy zatem o gwarancji. Chyba, że przedmiotem naszego zakupu na rynku wtórnym jest nowiutki telefon komórkowy na przykład, który zaledwie kilka dni wcześniej wzięty został wprost z salonu. Wówczas za niższą niż normalnie cenę (gdybyśmy telefon kupowali z salonu), możemy zakupić w komisie czy od osoby trzeciej nowy telefon z ważną jeszcze gwarancją.

Co nam daje rynek pierwotny?

     Zastanawiając się nad zakupem danej rzeczy, zastanówmy się, ile środków mamy na ten cel i na czym nam najbardziej zależy? Na niskiej cenie, czy też na najwyższej jakości i posiadaniu nieużywanego jeszcze przedmiotu? Jeśli priorytetem dla nas jest niska cena i oszczędności, warto pokusić się o przeglądanie ofert aukcyjnych, czy tez giełd różnego rodzaju. Towar zakupiony z tzw. trzeciej ręki jest towarem dużo tańszym, nie zawsze jednak sprawdzonym i pewnym. W przypadku towaru, zakupionego na rynku pierwotnym, mamy do czynienia z towarem sprawdzonym, objętym ważną gwarancją.

     Jednak w wielu przypadkach warto sięgnąć po produkty prosto ze sklepu, czy też od producenta. W przypadku telewizorów, pralek czy lodówek, czyli sprzętu, który ma nam posłużyć przez jeszcze wiele lat, warto dołożyć kilka złotych i kupić sprzęt. Nowy sprzęt, który jeszcze długo będzie nam służył.

     Jeśli jednak nie stać nas na zakup nowego towaru za gotówkę, warto zapytać w sklepie o ofertę promocyjną i ratalną.