Ubezpieczenie domu. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Nowi właściciele z wielką dumą oraz niepokojem patrzą na swoją nową własność, jakim jest dom. Wiele czasu i wysiłku włożonego w wybudowanie domu może zostać zniszczone przez kradzież lub włamanie. Aby zabezpieczyć się przed takimi nieprzewidzianymi sytuacjami warto ubezpieczyć dom.

     Zanim podejmiemy decyzję o wykupieniu ubezpieczenia należy rozważyć, jakie przedmioty czy rzeczy są najcenniejsze w domu i jakie chcielibyśmy ubezpieczyć. Na pewno trzeba ubezpieczyć dobra znajdujące się w domu, do takich wartościowych rzeczy należy sprzęt RTV i AGD lub ewentualnie cenna kolekcja porcelany czy wartościowa biżuteria. Takie myślenie doprowadzi nad do podjęcia decyzji o wykupienia ubezpieczenia od włamania czy kradzieży. Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki wachlarz tego typu usług, ponieważ jest na nie największe zapotrzebowanie.

     Nim wykupimy ubezpieczenie warto zastanowić się nad ofertę ubezpieczyciela, a konkretnie ograniczeniami wyrażonymi w procentach. Jeżeli wykupimy ubezpieczenie sprzętu AGD, to może okazać się, że w praktyce uzyskamy tylko procent jego wartości na przykład 10 %. Czyli otrzymamy w przypadku kradzieży lub uszkodzenia tylko 10 % zadeklarowanej wartości produktu.

     Przed wyborem konkretnych ofert trzeba wiedzieć, że dom ma prawo ubezpieczyć tylko jego prawowity właściciel. Inną sytuacja ma miejsce, gdy najemca domu zamierza ubezpieczyć swoje dobra materialne. Firmy ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw takim propozycjom, jednak trzeba pod uwagę wziąć fakt, że takie osoby mogą ubezpieczać tyko swój majątek, czyli to co zgromadzone jest w mieszkaniu i należy do najemcy.

     Zanim jednak wybierzemy pakiet ubezpieczeń, trzeba też zastanowić się na jakie niebezpieczeństwo narażony jest nasz dom. Jeżeli jest teren zagrożony powodzią warto zatroszczyć się o tego typu ubezpieczenie, jeżeli trzęsieniem ziemi trzeba pomyśleć o takim zabezpieczeniu. Specyfika warunków mieszkaniowych zmusza nas do zatroszczenia się o dobro nasze i naszych bliskich.

     Ubezpieczyciel oferuje usługi w pakietach, które zawierają zazwyczaj kilka propozycji między innymi ubezpieczenie od takich zdarzeń, jak powodzi, huraganu, trzęsienie ziemi, pożaru itd., poza tym w tym samym pakiecie może znaleźć się też ubezpieczenie od włamania i kradzieży lub zniszczenia mienia. Trzeba pamiętać, że to właściciel domu ma tylko prawo do wykupu ubezpieczenia. Pakiet opisany wyżej jest zestawem podstawowym, poza tym jeżeli właściciel domu będzie chciał zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie, to powinien dodatkowo zapłacić. Za dodatkowe ubezpieczenie uważa się ubezpieczenie od papierów wartościowych, biżuterii lub srebra, dzieł sztuk itp.

     Ubezpieczenie domu bez wizyty w domu rzeczoznawcy wyrazi się sumą określoną przez ubezpieczyciela, która jest ściśle określona. Jeżeli chcemy uzyskać wyższą kwotę ubezpieczenia, potrzebna będzie w domu wizyta rzeczoznawcy, który też zapozna się z systemem zabezpieczeń, takim jak alarmy czy domofon. Ubezpieczenie, które jest zabezpieczeniem stałym, wyrażone jest w kwocie orientacyjnej na temat wartości domu zgłaszanego do ubezpieczenia. Inną opcją jest ubezpieczenie pierwszego ryzyka, ta opcja wskazuje sumę, jaką ubezpieczyciel wypłaci, gdy po raz pierwszy osoba ubezpieczona skorzysta z ubezpieczenia.