Ubezpieczenie NW (od nieszczęśliwych wypadków) samochodu. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

      Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest naprawdę dobrym uzupełnieniem pozostałych ubezpieczeń. Jest to ubezpieczenie, które chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów. NNW należy do ubezpieczeń dobrowolnych. Dość często towarzystwa ubezpieczeniowe dołączają go do ubezpieczenia OC albo AC. W ramach NNW jesteśmy ubezpieczeni w przypadku wypadku na terenie kraju, a także poza jego granicami. Umowę z reguły zawiera się na 12 miesięcy. Odszkodowane zostaje wypłacone w przypadku utraty zdrowia, trwałego uszkodzenia ciała oraz śmierci kierowcy lub pasażerów. Polisa zapewnia odszkodowanie w wyniku nieszczęśliwego wypadku zaistniałego w związku z ruchem pojazdu. Pod pojęciem ruchu rozumiemy nie tylko czynną jazdę, ale także zdarzenia zaistniałe w trakcie parkowania lub postoju oraz, wsiadania i wysiadania z samochodu, czy też pakowania lub wyciągania bagażu. Uwzględnia naprawę samochodu na trasie, ale w warsztacie już nie. Ubezpieczenie dotyczy wszystkich osób przebywających w danym momencie w samochodzie. Kierowca nie musi być właścicielem samochodu.

      Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej ustalają minimalną i maksymalną wartość sumy ubezpieczenia. W tym przedziale możemy wybrać pasującą nam sumę. Pamiętajmy, że suma ubezpieczenia wpływa na wysokość ewentualnego odszkodowania.

Czym się kierować przy zakupie?

      Ubezpieczyciel musi być wiarygodny. Liczą się dobre opinie wśród osób ubezpieczonych. Przede wszystkim firma musi być wypłacalna. Uważajmy na małe towarzystwa ubezpieczeniowe, które dopiero pojawiły się na rynku, jeśli nie są znane w innych państwach. Bezpieczniejsze są te, które poszerzają po prostu swoją ofertę o kolejne rynki i w ten sposób pojawiły się na rynku polskim.