Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) samochodu. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Przy wyborze OC często liczy się dla nas cena. Obecnie większość firm ubezpieczeniowych oferuje podobne warunki ubezpieczenia, a różnice są tylko właśnie w cenie. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy wybrać ubezpieczenie najtańsze. Ubezpieczenie musi być przede wszystkim zgodne z naszymi oczekiwaniami. Niskie składki nie gwarantują zadowolenia. Szukamy na rynku firmy, której zaufało wielu klientów, co do której mamy pewność, że jest wypłacalna, a procedury wypłacania odszkodowania przebiegają sprawnie. Warto popytać wśród znajomych. Można zasięgnąć również opinii na forach internetowych, chociaż tam nie zawsze dowiemy się prawdy. Informacje najlepiej sprawdzać w kilku źródłach, o ile to oczywiście możliwe. Czasem warto wybrać ofertę z odrobinę wyższymi składkami. Różnice w wysokości składek proponowanych przez firmy nie są bardzo duże, więc wybierając tańszą opcję niewiele zaoszczędzimy, a w razie problemów może się okazać, ze czekają nas kłopoty. Lepiej zainwestować w pewną firmę.

     Wybierając ubezpieczenie bierzemy pod uwagę jego kompleksowość. Zwracamy uwagę na sumy gwarancyjne i zakres ochrony, którą ma nam zapewnić ubezpieczenie. Dodatkową propozycją ubezpieczyciela może być Zielona Karta albo podstawowa składka assistance. Czasem przy wyższej składce są zapewnione promocje albo określone zniżki, które sprawiają, że ostateczna cena jest podobna do tańszego OC.

Czym się kierować przy zakupie?

     Bardzo ważnym czynnikiem jest wypłacalność ubezpieczyciela. Z tego względu warto zorientować się w kondycji finansowej firmy. Musi to być firma wiarygodna. Dobrze by było, gdyby była rozpoznawalna także poza granicami kraju. Przed podpisaniem umowy sprawdzamy zapisane w niej warunki ogólne. Musimy dokładnie wiedzieć, co podpisujemy. Jeśli coś jest dla nas niejasne, pytamy o szczegóły. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy dotyczące wyjątków od odpowiedzialności.