Kamasutra (sztuka kochania). Co to jest? Na czym polega?

Kamasutra jest indyjskim traktatem poświęconym tematyce życia seksualnego człowieka. Został on spisany przez mędrca Vatsjajana między I – IV wiekiem.

Kamasutra nie jest jedynym dziełem dotyczącym życia seksualnego, ale jest ona najbardziej znana. Traktat jest też najstarszym zachowanym dziełem. Pozostałe dzieła uległy zniszczeniu. Obok traktatu Kamasutra („kama” – miłość, „sutra” – mądrość) występuje inne bardzo znane i wysoko cenione dzieło indyjskie Asanga Ranga.

Poradnik dla zakochanych

Kamasutra jest traktatem napisanym w formie poradnika zwracającego uwagę na wszystkie aspekty życia seksualnego. Zawiera on porady odnoszące się do gry miłosnej i pozycji miłosnych oraz szereg porad związanych z psychologiczną sferą. Podstawowym założeniem jest stwierdzenie, że można podnieść jakość życia seksualnego poprzez stanie się bardziej świadomym wszystkich aspektów seksualności. Powinno się zapanować nad swoim pośpiechem będącym przyzwyczajeniem do bezowocnego napięcia. Gra miłosna powinna być przyjemną zabawą i radością.

Odprężenie ciała i umysłu umożliwia doświadczanie błogości w trakcie pieszczot. Według Kamasutry w ciele płynie wówczas przyjemna energia, która je ożywia i rozgrzewa. Każdy element miłosnej gry jest wówczas bardzo przyjemny, głęboki i zbliża do siebie partnerów. Zaleca ona również zwracanie większej uwagi na oddech, spojrzenie i dłonie partnera.

Techniki masażu

W celu nadania intymności dużej satysfakcji, rozluźnienia i przyjemności oraz nieco terapeutycznego wymiaru Kamasutra zaleca wykorzystanie technik masażu i pieszczot. Zdaniem autora wpływa do bardzo korzystnie na świadomość partnerów. Szczególny nacisk kładzie on na delikatne rozmasowywanie mostka i twarzy (m.in. czoła, uszu, okolic oczu, podbródka).

Erotyzm w hinduizmie

Kamasutra jest bez wątpienia przejawem erotyzmu w hinduizmie. Mitologia zawiera liczne treści seksualne nauczając, że wiedza o miłości i życiu seksualnym ma boskie źródło, ponieważ pochodzi od stwórcy wszechświata – Prajapati. W kulturze hinduskiej seks jest traktowany jako źródło płodności i przyjemności, ale nadaje mu się także znaczenie magiczne i mistyczne. Według hinduizmu udana więź partnerska jest jednym z czynników szczęścia dostępnego człowiekowi oraz drogą do zjednoczenia z bóstwem. Współżycie seksualne traktuje się jako rytuał oświecenia duchowego.

Ars amandi

W hinduizmie poświęcono wiele uwagi sztuce kochania i dążeniu do seksualnej rozkoszy. Opis ponad dziewięćdziesięciu pozycji współżycia, fizjologii i anatomii obu płci jest odnoszony do terminologii świata natury. Charakteryzuje się on barwnością i bogactwem. Jedną z kluczowych ksiąg inspiracji moralnych dla wyznawców hinduizmu jest Bhagawadgita. Zawiera ona szereg zasad, m.in.:
kamasutra – nie należy niszczyć życia
– nie należy krzywdzić bliźnich
– należy zachować umiar
– należy zachować samozdyscyplinowanie
– należy opanować powściągliwość
– należy chronić i osłaniać słabszych
– należy być czystym w sensie duchowym
Zgodnie z hinduizmem w życiu człowieka powinny znaleźć miejsce cztery wartości realizowane w kolejnych czterech stadiach życia. Jako pierwsza jest wymieniana kama, czyli namiętność. Pozostałe trzy wartości to kolejno dobrobyt, prawość i zbawienie.