Sny. Skąd się biorą? Jakie jest znaczenie snów?

Udostępnij na:

     Sny są do dzisiaj nie wyjaśnioną zagadką . Naukowcy, astrolodzy, psycholodzy czy fascynacji tematyki próbują wyjaśnić skąd się biorą, jakie jest ich znaczenie, co wpływa na ich powstanie. W ciągu kilkuset lat pojawiło się wiele teorii na ten temat, cały czas powstają nowe. Każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników.

Sny według Freuda

     Freud uważał że sny stanowią odzwierciedlenie niezrealizowanych pragnień. Szczególnie dotyczących popędu seksualnego, to w snach miały się uzewnętrznić potrzeby człowieka często takie, o których wstydziłby się powiedzieć głośno i otwarcie lub takich, z których sobie nawet nie zdawał sprawy. Sny to odzwierciedlenie podświadomości. Dlatego zwolennicy teorii Freuda analizowali sny jako obrazy, w których ludzie przedstawiają przyczyny i symptomy swoich chorób i pragnień.

Sny według Junga

     Psychologia Junga zajmując się interpretacją snów włączała w nią astrologię czy inne kultury. Jung patrzył na sny jako na miejsce, gdzie ukrywano dobre obszary ludzkiej natury, nieodkryte nawet przez osobę, której sny się śniły. Poza tym Jung wzbogacił interpretację snów o zjawisko snu zbiorowego, które miało dotyczyć nie tylko jednostki, ale całej zbiorowości. Sny mają zawierać wspólne symbole, które są takie same dla ludzi na całym świecie.

Sny według Lane Arye

     Amerykański psycholog Lane Arye to naukowiec, który współcześnie zadziwia świat nauki swoimi koncepcjami na temat snów. Psycholog zamieszkał w Warszawie, gdzie pracował nad swoją metodą analizy snów. W tym procesie próbuje określić znaczenie postaci sennych oraz symboli snów, dzięki między innymi technice psychodramy. Dzięki psychodramie pacjent psychologa, który próbuje zinterpretować swój sen musi uzmysłowić sobie pokazane w śnie nowe oblicze swojej osobowości. Ale nie po to, aby dowiedzieć się tylko czegoś nowego o sobie, ale przede wszystkim ukryte głęboko „ja” pokazać i włączyć do życia. Psycholog próbuje pokazać pacjentowi jego nowe talenty, o których daje znać podświadomość w snach oraz sprawić, aby można były z nich w pełni korzystać w realnym życiu nie tylko w sennych wizjach.

Strach przed drugim obliczem

     W śnie każdy z nas tworzy fikcyjny świat, w którym występują różne postaci, obsadzone w najdziwniejszych sceneriach, tworzy świat pełen kolorów i zapachów. Okazuje się, że każdy element tego świata można inaczej interpretować. Ludzie bardzo często boją się tych sennych wizji, aby nie dowiedzieć się czasami niechcianej prawdy o sobie.

Senne koszmary to dobry znak

     Okazuje się, że nie powinniśmy obawiać się sennych koszmarów. Są one odpowiedzią na próbę doskonalenia siebie. Arye podaje przykład snu, w którym jest ścigany przez dwóch opryszków. Po dłuższej analizie okazuje się, że sen to tylko sygnał, że autor snu pragnie być bardziej męski, a mężczyźni ,którzy gonią go we śnią, są tam po to, aby przestał się bać i nauczył męskości i odwagi. Warto zatem spojrzeć na koszmary senne z drugiej strony, w kontekście rozwoju naszej osobowości.