Antena CB. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Udostępnij na:

     Dokonując wyboru anteny CB trzeba pamiętać o pewnych zasadach jej działania. Antena CB jest działa lepiej jeżeli jest dłuższa. Montując antenę warto też wiedzieć, że projektanci oraz producenci anten przeznaczyli ją do działania w określonej pozycji to znaczy pionie, jeżeli jednak będzie zamontowana i pochylona wówczas pogorszy się jej działanie. Producenci anten CB podają na opakowaniu swoich produktów wiadomość o zysku dB, jednak zazwyczaj w opisie nie ma punktu odniesienia do czego jest on osiągnięty, dlatego nie można tego typu zachęty do kupna traktować jako decydującego w podjęciu decyzji o kupnie anteny.

Ważna wysokość

     Chociaż im dłuższa antena tym lepiej odbiera, jednak nie może być za długa. Głównie z powodu możliwości zahaczania o konary drzew czy wiadukty, jeżeli jej długość przekroczy cztery metry. Właściciele samochodów osobowych powinni pomyśleć o antenie o długości od 1,5 do 2 metrów.

     Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw anteny należy dokładnie przeanalizować jaką antena będzie najlepsza. Aby to zrobić trzeba podjąć decyzję, w którym miejscu będzie znajdowała się antena. Właściwym miejscem na jej zamontowanie jest środek dachu. Zdarza się, że antena jest montowana na krawędzi bagażnika. Innym częstym miejscem na antenę jest boczna rynienka pojazdu.

     Jeżeli wybieramy antenę dla samochodu osobowego warto, aby pamiętać, że najlepszym sposobem jej zamontowania jest przegub z motylkiem. Dzięki temu będzie można trochę zwolnić mocowania i zmienić jej położenie, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzieje się tak w momencie, gdy trzeba złożyć antenę, gdy zamierzamy parkować w garażu podziemnym.

Antena mocowana na magnes

     W sytuacji, gdy nie ma szansy na zamontowanie anteny w stały sposób czy poprzez dołączenie przez otwór, znajdujący się w karoserii samochodu, wówczas pozostaje zamocowanie anteny przy pomocy magnesu. W takim przypadku trzeba zawsze liczyć się z nieprzewidzianymi trudnościami, takimi jak odłączenie magnesu, wtedy antena może po prostu ulec uszkodzeniu. Warto zatem mocując antenę na magnes sprawdzać, jak stabilne jest jej przymocowanie przed każdą jazdą. Inną sprawą jest struktura aluminiowa karoserii, z której zbudowane są nowsze modele samochodów. W takim przypadku nie ma sensu zaopatrywania się magnes, bo i tak nie będzie możliwości jego montażu na dachu. W tej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest zaopatrzenie się antenę, którą będzie można zamontować wokół dachu na rynience. Innym wyjściem jest montaż anteny na bocznym lusterku, ale tylko wtedy, gdy będzie elektryczny kontaktu anteny z karoserią. To jest możliwe poprzez zastosowanie poprzez montaż metalowego prętu.

Anteny na samochodach nieosobowych

     Anteny na samochodach nieosobowych też mają zalecaną długość, w przypadku samochodu dostawczego nie może być wyższa niż 1,6 metra. Samochody ciężarowe wymagają anteny najwyżej 1,2 metra.