Kontrolki w samochodzie, samochodowe. Opis, co oznaczają?

Udostępnij na:

     W samochodzie na desce rozdzielczej zostały umiejscowione różne kontrolki. Zacznijmy od tego, że mogą się świecić w trzech kolorach: zielonym, pomarańczowym i czerwonym. Kiedy kontrolki świecą się na zielono możemy spokojnie jechać autem, ponieważ sygnalizują po prostu określone funkcje, które pojazd posiada. Światełko pomarańczowe ma właściwie dwa znaczenia. Może oznajmiać, że wystąpiła awaria lub informować o uaktywnieniu niektórych systemów auta. Kontrolka świecąca się na czerwono jest dla nas najważniejszą wskazówką, ponieważ wykazuje, że mamy do czynienia z awarią. Dość łatwo się zorientować, czego awaria dotyczy, ponieważ kontrolkom towarzyszą odpowiednie oznakowania graficzne.

     Gdy w kontrolce „Niewystarczające ciśnienie oleju silnikowego/olej zużyty” zapala się lampka należy wyłączyć silnik. W przeciwnym razie dojdzie do jego zatarcia. Dbajmy o wymianę oleju, ponieważ zapewni prawidłowe działanie.

     Kiedy sygnał daje „Niewystarczające doładowanie akumulatora” wtedy akumulator trzeba jak najszybciej doładować. Jazda ze słabym akumulatorem nie jest wskazana. Nie zwracajmy uwagi, gdy lampka zapali się przy pierwszym przekręceniu kluczyka w stacyjce. Po zapaleniu silnika powinna zgasnąć, jeśli wszystko jest w porządku.

     Kiedy wkładamy kluczyk do stacyjki i przekręcamy go jednokrotnie zapala się lampka „Minimalny poziom oleju silnikowego”. Zaraz powinna się wyłączyć, ale gdy wciąż się pali oznacza to, że olej należy uzupełnić, ponieważ jego poziom jest minimalny.

     Kolejna ważna informacja to „Kontrolka odpowiedzialna za hamulec ręczny lub poziom płynu hamulcowego”. Lampka zapali się, gdy zaciągniemy hamulec ręczny. W momencie, gdy go zwolnimy, a kontrolka nadal będzie się świecić oznacza to, że poziom płynu hamulcowego nie jest wystarczający. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie kontynuować podróży, lecz najpierw uzupełnić jego poziom.

     Kontrolka „Awaria poduszki powietrznej” również świeci się po przekręceniu kluczyka w stacyjce, ale po kilku sekundach wyłącza się. Wciąż paląca się lampka oznacza, że wystąpił jakiś problem z poduszką i w razie wypadku nie otworzy się prawidłowo.

     „Awaria systemu ESP” dostarcza dwóch rodzajów informacji. Jeśli np. wpadniemy w poślizg lampka zacznie migać pulsacyjnie. Taka sygnalizacja oznacza, że ESP zadziałał i stabilizuje tor naszej jazdy. W przypadku ciągłego palenia się lampki mamy do czynienia z awarią systemu ESP.

     Kontrolka „Awaria systemu wtrysku” świeci się, gdy mamy do czynienia z awarią silnika. Zaleca się znalezienie najbliższej stacji serwisowej. Czasem powodem świecenia się lampki jest paliwo niskiej jakości iw tedy wystarczy auto zatankować lepszym paliwem. Bez ABS-u system hamulcowy działa, ale bez wspomagania.

     Świecąca się kontrolka „Awaria systemu ABS” zgłasza, że ABS nie jest sprawny.

     Ciągłe świecenie „Wyłączona poduszka powietrzna po stronie pasażera” znaczy, że poduszka została odłączona.

     „Sprawdzenie ciśnienia w oponach” daje znać, kiedy ciśnienie w oponach jest zbyt małe. Dzieje się tak np. gdy z opony uchodzi powietrze. Jazda nawet z jedną oponą z niskim ciśnieniem jest niebezpieczna. Jak najszybciej należy usunąć problem.

     O konieczności wymiany hamulców informuje kontrolka „Zużycie klocków hamulcowych”.

     „Sygnalizacja ogólna” stanowi informację, że musimy skontrolować kilka elementów. Lampka może wskazywać na awarię czujnika deszczu, świateł zewnętrznych lub systemu monitoringu ciśnienia w oponach.

     Paląca się kontrolka „Awaria świateł zewnętrznych” informuje o tym, że nie działają jedne ze świateł: tylnych przeciwmgielnych, stop, pozycyjnych, tablicy rejestracyjnej, a także kierunkowskazy.

     Kontrolka „Tylne światła przeciwmgielne” świeci się, gdy je włączymy. Jest to kontrolka świecąca na pomarańczowo.

     Na zielono pali się lampka kontrolki „Przednie światła przeciwmgielne” również po ich włączeniu.

     „Światła pozycyjne”, „Światła drogowe, czyli długie” – lampki świecą się, gdy są włączone. Rodzaje kontrolek różnią się nieco w zależności od marki i modelu samochodu. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe możliwości, które wpływają na zwiększenie liczby kontrolek.