Łączniki stabilizatora w samochodzie. Co to jest? Jak je wymienić?

Udostępnij na:

     Łącznik stabilizatora ma postać cienkiego pręta zakończonego gumowo – metalowymi przegubami. Kiedy na samochód działa siła dośrodkowa, ciężar pojazdu jest przenoszony na koło zewnętrzne, a koło wewnętrzne traci przyczepność.Stabilizator spina wahacze i przenosi ich ruch z jednej na drugą stronę. Jak wskazuje jego nazwa, umożliwia pojazdowi utrzymanie stabilnej pozycji na jezdni. Sztywność pręta decyduje o jego skuteczności.

     Wymiana łączników stabilizatorów należy do najłatwiejszych napraw. Można ją wykonać w garażu, albo na podwórku, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne. Nie zwlekaj z naprawą – uszkodzenie tego typu obniża komfort jazdy, a co gorsza także bezpieczeństwo. Usterka łącznika stabilizatora jest bardzo łatwa do rozpoznania. Wystarczy obserwować uszkodzoną gumę znajdującą się na końcach łącznika. Unieś samochód za pomocą lewarka i zdejmij koło. Znajdź łącznik stabilizatora. Pod odkręceniu koła sprawdź, jak wysoko trzeba podnieść auto, żeby wsunąć łącznik. Spryskaj śruby preparatem typu WD-40. Nasmarujesz śruby i usuniesz rdzę.

     Po kilku minutach możesz kontynuować naprawę. Odkręć nakrętki łącznika. Unieś samochód, starając się wyjąć łącznik. Następnie oczyść powierzchnię stykającą się z nim powierzchnię używając papieru ściernego. Włóż nowy łącznik stabilizatora i zamontuj go. Pamiętaj o bardzo mocnym przykręceniu nakrętek śrub. Wcześniej delikatnie je nasmaruj. Opuść auto, aby móc wygodnie zamocować koło.