Hi-hat (hihat). Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Wyróżniamy kilka rodzajów talerzy perkusyjnych. Najważniejszy wśród nich jest hi-hat. Swoją budową różni się od pozostałych. Tylko on został zbudowany z dwóch talerzy, które są odwrócone do siebie. Ich funkcjonowanie jest kontrolowane nogą. W ten sposób następuje zamykanie i otwieranie. Talerz instaluje się na specjalnym statywie właśnie do tego rodzaju talerzy perkusyjnych. Talerz dolny pozostaje nieruchomy. Natomiast górny zostaje podnoszony i opuszczany. Umożliwia to specjalny uchwyt. Dzięki talerzowi hi-hat otrzymujemy dwa rodzaje dźwięków. Grając nogą uzyskamy rodzaj cykania. Dźwięki otrzymujemy również uderzając w talerz pałkami.

     Hi-hat jest dostępny w różnych rozmiarach. Najczęściej stosowany jest talerz o wymiarze 14″. Można spotkać także rozmiary12″,13″ i 15″.

     Kąt nachylenia dolnego talerza względem górnego można regulować, co wpływa na wydawane dźwięki. Z droższych hi-hatów polecany jest Istanbul. Na początek polecane są również talerze Meinl Classics i Raker. Na najwyższej półce klasowej stoją m.in. Sabian i Zildjian. Nie ma konieczności kupowania zupełnie nowego sprzętu. Lepiej kupić używane talerze najwyższej jakości niż nowe słabej.

Czym się kierować przy zakupie?

     Hi-hat dobieramy w zależności od stylu muzyki, jaki chcemy grać. Kupujemy od razu sprzęt z wyższej półki. Hi-hat nie jest bardzo drogim zakupem. Najtańszy kupimy za około 300 zł, ale lepiej kupić taki z przedziału 400 do 500 zł. Za 600 zł dostaniemy sprzęt rewelacyjnej jakości. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości gotówki, lepiej z zakupem trochę poczekać, żeby kupić hi-hat najlepszej klasy.