Jazz (muzyka). Co to jest? Charakterystyka.

     Korzeni jazzu należy szukać w Stanach Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Ten gatunek muzyczny pojawił się na początku XX w.. Jazz jest muzyką dla koneserów, którzy lubują się w prawdziwej sztuce. Utwory jazzowe stanowią misterną kompozycję muzyki ludowej i rozrywkowej przyprawioną prawdziwym artyzmem. Można też powiedzieć, że jazz jest zlepkiem muzyki zachodnioafrykańskiej z europejsko-amerykańską. Określenie jazz w stosunku do rodzaju muzyki zaistniało prawdopodobnie w 1915 roku.

Charakterystyka

     Najbardziej charakterystyczną cechą jazzu jest improwizacja. W ten sposób powstawały pierwsze utwory. Wykonawcy, którymi byli prości ludzie, niemający wykształcenia nie znali nut. Za to intuicyjnie potrafili zagrać na instrumentach i zaśpiewać tak, że kompozycje nie miały sobie równych. Afroamerykanie, którzy w znacznej mierze przyczynili się do powstania i popularyzacji jazzu wykazują duże talenty muzyczne. W utworach nadal panuje swoboda dotycząca aranżacji, a występy oparte na improwizacji wzbudzają wiele emocji i zyskują uznanie. Improwizowane koncerty są organizowane pod nazwą jam session. Muzycy znajdujący się na scenie wzajemnie się nakręcają i inspirują, co w efekcie daje utwory niepowtarzalne zaskakujące czasem nawet samych muzyków. W jazzie znamienne jest wirtuozyjne przechodzenie poprzez różne natężenia dźwięku, co czyni muzykę szczególnie wyrafinowaną.

     Kolebka jazzu, Nowy Orlean to miasto z dużymi tradycjami muzycznymi. Jednym z najsłynniejszych jazzowych wykonawców jest Louis Armstrong, który urodził się właśnie w Nowym Orleanie. Jazzman stał się rozpoznawalny ze względu na swój głos i grę na trąbce. Jazz rozwijał się systematycznie zmieniając przez lata stylistykę i wkradając się w kolejne zakątki świata. W latach 30. panowała moda na swing. Swing był domeną większych zespołów określanych mianem big bandów. W swingu wrażenie wywiera sekcja rytmiczna. Lekkość rytmu, a równocześnie jego pełna akcji linia dźwięku są niezaprzeczalnym majstersztykiem.