Metal (muzyka). Co to jest? Charakterystyka.

     Pełna nazwa metalu to heavy metal. Już sama nazwa wskazuje, że mamy do czynienia z gatunkiem muzyki ciężkiej. Metal wywodzi się z muzyki rockowej, ale z pewnością trafia w gusta mniejszej liczby odbiorców. Ten gatunek muzyczny pojawił się na przełomie lat 60. i 70. XX w.. Najwięcej zespołów heavy metalowych powstało wtedy w Wielkiej Brytanii i USA. Black Sabath, Metallica i Iron Maiden są typowymi zespołami reprezentującymi ten rodzaj muzyki.

Charakterystyka

     Heavy metal odznacza się ciężkim brzmieniem, które zawdzięcza m.in. gitarze basowej. Ostre dźwięki to jest to, co jednych w tej muzyce zachwyca, a innych niesamowicie drażni. Perkusja ma wręcz nachalne brzmienie. Solówki gitarowe są zdecydowanie przesterowane. W kwestii sekcji rytmicznej nie da się ukryć, że jest ona mocna. Basy słychać wyraźnie. I pozostaje jeszcze wokal, który intensywnie przedziera się przez dźwięk instrumentów. Koncerty metalowe to prawdziwy show polegający na prezentacji siły, nie tylko głosu. Podczas takich koncertów zdarzają się akty niszczenia przedmiotów na scenie np. gitary lub też czegoś innego. Stojąc w tłumie trzeba uważać, ponieważ tzw. pogowanie polega na trzepaniu głową na różne strony i często niekontrolowanym przemieszczaniu w różne strony obijając się o innych ludzi.

     W tradycyjnych zespołach metalowych najczęściej występuje gitarzysta, perkusista, basista i oczywiście wokalista. Wokalista również grywa na instrumentach. Zwykle można zobaczyć go z gitarą, ale również może grać na dowolnym ze wspomnianych instrumentów. Perkusja dyktuje odpowiednie tempo. W muzyce metalowej mogą być wykorzystywane ponadto syntezatory i instrumenty klawiszowe. Muzyka metalowa jest głośna. Taki efekt dają wzmacniacze dźwięku. Tekst pełni rolę drugoplanową. Brzmienie głosu jest znacznie istotniejszą kwestią. Wokalista musi się jednak podporządkować grze całego zespołu a nie odwrotnie. Teksty utworów dotykają z reguły tematów mrocznych, o depresyjnym wydźwięku. W heavy metalu można wyodrębnić różne podgatunki muzyczne. Nuty punck rocka do swoich utworów przemyca na przykład Motörhead.