Muzyka country. Co to jest? Charakterystyka.

Udostępnij na:

     Muzyka country kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z gatunkiem filmowym zwanym westernem. Jednak oryginalne country różni się zazwyczaj od tego tworzonego na rzecz filmu. Najbardziej znanymi postaciami tego typu muzyki są: Dolly Parton, Kenny Rogers i Johnny Cash. Swoje korzenie muzyka country ma w USA. Gatunek narodził się z początkiem XX w.. Początek dały jej pieśni śpiewane przez traperów i cowbojów, którzy podróżowali najczęściej z gitarą lub banjo.

Charakterystyka

     Muzyka country to opowieści o miłości i emocjach. Zalicza się do muzyki rozrywkowej łatwo wpadającej w ucho. Dzieje się tak dlatego, że kompozycje country są proste. Właściwie bazą country jest blues i folk. Gitara akustyczna, perkusja i skrzypce są najczęściej wykorzystywanymi instrumentami. Nie można zapomnieć o harmonijce ustnej. Utwory opierają się na schemacie trzech akordów. Jak każda muzyka, również country przeszło swoistą ewolucję. Zwiększyła się liczba wykorzystywanych instrumentów. Na country wpłynęło wiele innych gatunków muzycznych. Można w nim usłyszeć naleciałości popu, rock and rolla, rocka i jazzu. Muzyka country skłania do zabawy. Jej rytmiczność decyduje o tym, że łatwo ją tańczyć, chociaż choreografie mogą być skomplikowane. Z country płynie radość i żywiołowość.

     W tekstach tego gatunku muzycznego pojawiają się sprawy dnia codziennego takie jak miłość, tęsknota, poczucie osamotnienia, ale również praca i problemy zwykłego człowieka. Wśród utworów znajdują się też spokojniejsze klimaty, które nie nastrajają do tańca, lecz do wsłuchania się w muzykę i zastanowienia się nad własnymi uczuciami. Są to bardzo liryczne ballady. Muzyka country była w Polsce najbardziej popularna w okresie, gdy na ekranach telewizorów gościły westerny. Obecnie jest to muzyka, która w naszym kraju nie cieszy się wyjątkową popularnością, chociaż Piknik Country w Mrągowie wciąż przyciąga entuzjastów tego muzycznego gatunku.