Muzyka pop. Co to jest? Charakterystyka.

     Muzyka pop jest po prostu muzyką popularną, a to jest równoznaczne z faktem, że zalicza się ją do muzyki rozrywkowej. Trudno jednoznacznie zdefiniować ten gatunek muzyczny, ponieważ kryje się pod nim wiele typów muzycznych. Właściwie większą część muzyki rozrywkowej można sklasyfikować jako muzykę pop.

Charakterystyka

     Muzykę pop cechuje melodyjne brzmienie. Wiele utworów popowych jest prosta pod względem wartości tekstowej i instrumentalnej. Od tej zasady są wyjątki. Np. twórczość Michaela Jacksona to w większości pop, ale o bardziej wartościowym i trafiającym w emocje wydźwięku. Pop niektórzy postrzegają jako miękką i zmodyfikowaną odmianę rocka. Od rocka różni się na pewno tym, że w kompozycjach wykorzystuje się syntezatory w znacznie szerszym zakresie. Różnica zachodzi również w studyjnych technikach nagrań.

     Typowa muzyka popowa nie tworzy i co za tym idzie nie przekazuje głębszych wartości. Jest tworzona z myślą o tłumie jako odbiorcy. Jest muzyką masową, którą dopasowuje się do aktualnych oczekiwań większości odbiorców. Jej zadaniem jest po prostu dostarczanie rozrywki. Artyści bronią się przed takim opakowaniem i próbują przekonać, że za ich utworami kryje się określony cel czy przesłanie. Popularny niegdyś zespół Take That i inne męskie bandy wzbudzały zachwyt, ale treści zdecydowanie były komercyjne. Podobnie w damskiej części artystów można wymienić Britney Spears lub Beyonce. Jedną lub drugą słucha się mniej lub bardziej przyjemnie, ale to nadal są utwory wybitne. Jeszcze przyjemniej ogląda się ich taniec na koncertach lub w videoklipach. Można się przy ich muzyce świetnie bawić i o to właśnie chodzi w muzyce pop.

     Zaletą muzyki pop dla jej wykonawców jest fakt, że gatunek nie przestaje być modny. Zawsze znajdą się osoby, które potrzebują odprężyć się przy muzyce, przy której nie muszą skupiać się na treści i którym nie zależy na przeżywaniu emocji wywoływanych przez inne gatunki muzyki.