Muzyka punk. Co to jest? Charakterystyka.

     Punk przynależy do gatunku muzycznego, jakim jest rock. Mówiąc o punku mamy na myśli punk rock, bo tak brzmi pełna nazwa gatunku muzycznego. O punku mówi się również w odniesieniu do ideologii kulturowej. Ruch społeczno-kulturowy został zapoczątkowany w latach 70. XX w.. Formował się równocześnie z rozwojem muzyki punk. Określenie punk pochodzi z języka angielskiego i ma negatywny sens. Oznacza gówniarza lub coś zupełnie bezwartościowego.

Charakterystyka

     Za początki punka uważa się muzykę garażową, która rozpowszechniła się w latach 60. XX w.. Talking Heads, Ramones i Television położyli podwaliny pod muzykę punk, ale za jeden z pierwszych zespołów punkowych uchodzi Sex Pistols. Na kształtowanie punka miał wpływ również tzw. glamrock. I tutaj należy wymienić na przykład The Velvet Underground. Punk stał się odpowiedzią na rocka o charakterze bardziej agresywnym, a także na społeczno-polityczną sytuację tamtych czasów. Początkowo koncerty punk rockowe odbywały się w małych klubach nocnych. Z czasem z lokalnych scen przeniosły się na sceny dostępne dla szerszej publiczności.

     Punk nie należy do gatunków skomplikowanych. Jego zaletą jest prostota. Zmieniło się podejście do tekstów w porównaniu z tekstami pisanymi na użytek innych gatunków muzycznych. Tematem utworów stała się polityka, problemy gnębiące młodych ludzi, miłość. Wszystkie kwestie zaczęto ukazywać w niekonwencjonalny sposób, który wzbudził zainteresowanie. Na dobre zagościła w tekstach ironia i humor ukazujące sprzeciw wobec społecznych i kulturowych norm.

     Punk rock w miarę upływu czasu ewoluował. W latach 80. pojawił się tzw. hardcore punk. Teksty dotyczące ciężaru egzystencji zaczęły traktować także o bardziej pozytywnych zjawiskach. W tym czasie wypłynęły takie zespoły jak Bad Religion, Dead Kennedys czy też Exploited. Zespoły punkowe zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, tak samo jak wytwórnie promujące ten rodzaj muzyki. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że postawiono na ilość a nie jakość. Do punka zaczęły być przemycane elementy innych gatunków muzycznych, do których zalicza się metal.