Muzyka reggae. Co to jest? Charakterystyka.

     Reggae jest fascynującym stylem muzyczny, który narodził się na Jamajce. Czas krystalizowania się tego gatunku przypada na lata 60. XX w.. Prawdziwą sławę reggae zyskało, gdy na scenę muzyczną wkroczył Bob Marley. Było to w latach 70.. Jego twórczość po dzień dzisiejszy wzbudza emocje na całym świecie. Etymologia słowa reggae nie jest jednoznaczna. Dorobiono do niej wiele teorii, ale najbardziej satysfakcjonująca wydaje się definicja, którą przedstawiał podobno sam Bob Marley. Uważał, że reggae pochodzi z języki hiszpańskiego i tłumaczy się jako „król muzyki”. Z innych źródeł można dowiedzieć się, że źródło słowa leży w łacinie i oznacza „księcia”.

Charakterystyka

     Każdy gatunek muzyczny przechodził przeobrażenia. Tak również było w przypadku muzyki rodem z Jamajki. Najważniejszą rolę w utworach reggae odgrywa specyficzna rytmiczność. To ona decyduje o indywidualnym charakterze muzyki. Linia basu jest wyrazista. W połączeniu z dźwiękiem perkusji powstaje schemat rytmiczny określany jako riddim.

     Reggae wyrosło z jamajskiej muzyki ludowej, z którą przeplatały się rytmy afrykańskie, a także wpływy z kontynentu europejskiego. Jamajska muzyka folklorystyczna nosi nazwę mento. Grano ją przy użyciu prostych instrumentów. Drewniane bębny, marakasy, banjo, flety, a nawet saksofony wykonane z bambusa umożliwiały tworzenie interesującej muzyki. Z czasem miejsce pierwotnych instrumentów zajęły instrumenty profesjonalne. Na pewno wpływ na to miała narastająca popularność jazzu. W późniejszym czasie na Jamajce zapanowała moda na R&B. W efekcie mieszkańcy wyspy mogli się cieszyć tanecznymi kawałkami, które były mieszanką stylów muzycznych. Muzykę określono mianem ska. Szybkie tempo, zdecydowana linia basu i znakomity takt zafascynowały Jamajczyków. Tak pobieżnie wyglądała droga do powstania reggae. Ważnym elementem składowym muzyki reggae są elektryczne organy Hammonda, które wykorzystywane są też np. w muzyce rockowej. Szybkie, ale kołyszące brzmienie i gęsto osadzone słowa porywają serca miłośników reggae na całym świecie.