Muzyka rhythm and blues (R&B). Co to jest? Charakterystyka.

     Rhythm and blues jest gatunkiem muzycznym, o który mówi się „czarna muzyka”. Łączy w sobie cechy jazzu, bluesa i w ogóle muzyki rozrywkowej. Z R&B wykiełkował rock and roll. Początek R&B przypada na lata powojenne. Pierwsze utwory powstały w latach 40..

Charakterystyka

     Religijne pieśni ludności afrykańskiej były podstawą do formowania się melodii rhythm and bluesowych. Świadczy o tym chociażby wykorzystanie takich instrumentów jak ustna harmonijka i gitara. W R&B silnie zaznaczają swoją obecność. Pierwotna forma afrykańskich pieśni została zmieniona na bardziej odpowiadającą gustom większego grona odbiorców. Metamorfoza rozpoczęła się już w latach 30. XX w.. Dzięki zainteresowaniu muzyką rdzenną styl szybko zyskał na popularności. Potencjał w aranżacyjnych technikach R&B dostrzegli przedstawiciele innych nurtów muzycznych. Również R&B czerpie z innych gatunków muzyki, np. z rocka. Można to zauważyć w muzyce, którą stworzył Ray Charles. Rhythm and blues stał się określeniem stosowanym dość szeroko. W zasadzie pod ten gatunek podciąga się każdy utwór, w który występują typowe motywy bluesowe.

     R&B w wydaniu oryginalnym opiera się na wykorzystaniu wielu instrumentów. W grę wchodzą instrumenty perkusyjne i dęte, pianino, gitara. Charakterystyczny dźwięk powstaje w wyniku grania na organach Hammonda. Kompozycje wzmacnia śpiew chóru. Wielogłosowość jest często wykorzystywanym narzędziem, które umożliwia stworzenie znakomitego tła dla wiodącego wokalu.