Muzyka ska. Co to jest? Charakterystyka.

     Ska jest gatunkiem muzycznym, który stał się podwaliną do rozwoju reggae. U źródeł jego powstania leżą różne style muzyki: rhythm and blues, swing i jazz. Nieodłączny elementem ska są sound systemy. Sound system kojarzy się z rodzajem nagłośnienia, ale chodzi też o wspólne popisy DJ-ów. The Skatalities to grupa powstała w 1964 r. na Jamajce, która jest uznawana za klasykę ska. Gatunek ska po raz pierwszy pojawił się właśnie na Jamajce. Podobno narodził się w stolicy, czyli w Kingston.

Charakterystyka

     Szybkie tempo to specyficzna cecha ska. Znaczącą rolę odgrywa perkusja. Akcent przypada na drugą i czwartą nutę taktu. Linia basu jest wyraźnie słyszalna. Parzyste podziały rytmiczne i tempo, które staje się często bardzo żywiołowe przykuwają uwagę. Gitara rytmiczna doskonale akcentuje takt. Linia basu płynie dzięki gitarze basowej lub kontrabasowi. W muzyce ska wszystko ma swój porządek. Podczas gdy perkusja podkreśla drugą i czwartą miarę taktu, linia basu kładzie nacisk na pierwszą i trzecią. Sekcja rytmiczna łączy się z sekcją dętą. Z instrumentów dętych najczęściej wykorzystuje się trąbki i puzony. Zdarza się, że w utworze pojawia się saksofon, ale nie jest to częsta praktyka. Największe emocje i uznanie wzbudzają solówki, które tak samo jak w jazzie i rocku mogą pełnić rolę wspaniałych improwizacji. Ska poszukuje inspiracji w źródłach kulturowych. Przy czym jej charakter jest głównie rozrywkowy, a w zdecydowanej przewadze taneczny.

     Warstwa liryczna odnosi się niekiedy do tematów poważnych. Forma ska może nie być przez wszystkich pochwalana, ponieważ jest raczej luźna. Co z kolei niektórzy uważają za zdecydowaną zaletę. Od strony formalnej, najzwyczajniej w świecie, nie jest skomplikowana. Daleko jej do jazzowej wirtuozerii i kunsztu wykonania. Za to przekazuje to, co w muzyce jest wartością niezaprzeczalną – emocje. Ska nie można odbierać w sposób obojętny. Król muzyki reggae, Bob Marley wykorzystywał elementy ska w swojej twórczości.