Muzyka soul. Co to jest? Charakterystyka.

     Rhythm and blues dał początek stylowi muzycznemu zwanemu soul. Soul w dosłownym tłumaczeniu oznacza duszę. Nikogo nie powinno więc dziwić, że ten gatunek muzyczny posiada naprawdę „uduchowione” cechy, co przejawia się w odziaływaniu na emocje. Soul, zanim wyodrębnił się jako indywidualny styl, był częścią rhythm and bluesa. Zapoczątkowany przez czarną część społeczeństwa Stanów Zjednoczonych stał się zauważalny na przełomie 50. i 60. lat XX w..

Charakterystyka

     Można pokusić się o stwierdzenie, że soul powstał na styku R&B i muzyki gospel. To właśnie członkowie chórów gospel zakładali zespoły o charakterze soulowym. Popularność soul, która trwa po dzień dzisiejszy nie jest żadnym fenomenem, ponieważ jego specyfika jest zróżnicowana, przez co oddziałuje na osoby o różnym poczuciu muzycznej estetyki. Soul wykształcił przynajmniej kilka podgatunków, które są przyjazne dla ucha. Dzięki wpływom rhythm and bluesa brzmienie stało się naprawdę zróżnicowane. Uboższe wykorzystanie instrumentów sprawiłoby, że soul pozostałby raczej muzyką gospel – może z trochę innym wyrazem artystycznym. Rytmy w muzyce soul zawsze są wyraziste. Liryczne utwory wzruszają, wprawiają w nostalgię i przede wszystkim czarują słuchacza. Soul potrafi być nie tylko liryczny, ale także naprawdę dynamiczny, a wtedy porywa do tańca. Z tych dynamicznych kompozycji bije prawdziwa radość życia. Znamienną cechą soulu jest wykorzystanie tzw. ozdobników. Czasem wokalistom zarzuca się nadmierne lub nieumiejętne ich wykorzystanie. Mogą zepsuć utwór lub sprawić, że pozostanie w pamięci na długo. Z muzyki gospel została przejęta tendencja do wykorzystywania czaru wielogłosowych chórów.

     W tematyce utworów soulowych przewijają się wartości duchowe i wszelkie kwestie skłaniające do refleksji. Michael Jackson był uznawany za króla muzyki pop, ale w rzeczywistości wiele jego utworów bazuje na klimacie soul. Jedną z największych gwiazd soulu była bez dwóch zdań Whitney Houston. Wymieniając gwiazdy soul nie można pominąć Arethy Franklin.