Procesory, efekty, preampy gitarowe. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Procesory powinny być trwałe. Sprawdzi się mocna aluminiowa obudowa i gumowe narożniki. Procesory profesjonalne multifunkcyjne, które nadają się do studyjnych i scenicznych występów są w różnych cenach, ale te tańsze również dobrze spełniają swoją funkcję. Z reguły wyższa cena oznacza zastosowanie nowocześniejszej technologii dającej bardziej autentyczne brzmienie. Efekt gitarowy laikom kojarzy się raczej z jakąś szczególną techniką grania na gitarze, której efektem jest wyjątkowe brzmienie. Tymczasem efekt gitarowy jest urządzeniem elektronicznym, które umożliwia przetwarzanie i modyfikację dźwięku. Często stosują go osoby grające na gitarze elektrycznej. Potocznie nazywa się go kostką, ponieważ ma kształt prostopadłościanu, na którym umieszczono pokrętła służące do wprowadzania odpowiednich efektów.

     Preampami nazywane są przedwzmacniacze. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego od słowa preamplifier. Jak sama nazwa wskazuje preampy są elementem potęgującym działanie wzmacniaczy mocy. Mówiąc krótko jest to też rodzaj wzmacniacza, który przed przesłaniem sygnału elektrycznego do obróbki lub wzmocnienia przy użyciu wzmacniacza mocy wstępnie wzmacnia sygnał elektryczny. Najczęściej stanowi element wzmacniacza instrumentalnego, a dokładnie gitarowego. Preamp lampowy daje najlepsze brzmienie, niezmienione elektronicznym wzmocnieniem. Jego koszt jest znacznie wyższy niż przeciętnych przedwzmacniaczy. Jest idealny do grania na żywo. Oszczędza czas ustawiania odpowiednich parametrów. To, jaki sprzęt wybierzemy zależy od indywidualnych potrzeb. Efekty i preampy dobrej jakości mają wbudowane systemy redukcji szumów. Oferuje je np. firma Rocktron. Efekty mogą być analogowe i cyfrowe. Firma Boss należy do popularnych producentów efektów gitarowych. Sprzęt jest naprawdę profesjonalny i atrakcyjny wizualnie.

Czym się kierować przy zakupie?

     Decyzja o wyborze sprzętu jest uzależniona od tego, do jakich celów chcemy go użyć: czy do nagrywania w studio, czy do grania na żywo. Inny sprzęt wykorzystamy w celach profesjonalnych, a na pewno tańszy w celach hobbistycznych. Wybór efektów gitarowych zależy od ilości efektów, jakie chcemy otrzymać. Multiefekty na pewno są droższe i skierowane do osób zajmujących się profesjonalną grą na gitarze lub do hobbystów o sporych umiejętnościach, którzy chcą się rozwijać. W sprzęcie ważny jest prosty interfejs, z którym można się szybko zapoznać, a potem sprawnie posługiwać.