Trip hop (muzyka). Co to jest? Charakterystyka.

     Trip hop jest specyficznym gatunkiem muzycznym. Funkcjonuje również pod plakietką Bristol Sound albo Bristol Acid Rap. Trip hop powstał w zasadzie z połączenia takich gatunków jak dub i rap. Rap jest powszechnie znany i każdy dobrze wie, że polega przede wszystkim na rytmicznym, szybkim wypowiadaniu tekstu. Oczywiście w rzeczywistości jest bardziej złożony, ale laikowi kojarzy się właśnie w ten sposób. Z kolei gatunek, jakim jest dub nie jest już tak dobrze znany. Przede wszystkim dub to raczej technika tworzenia nagrań muzycznych, ściśle związana z reggae. Pochodzi z Jamajki. Dub podkreśla przede wszystkim sekcję rytmiczną. Zostają wyszczególnione konkretne elementy nagrania.

Charakterystyka

     Trudno mówić o tym, że trip hop stał się tak popularny jak hip hop. Jego wykonywaniem nie zajmuje się tak dużo twórców. Ten wąski gatunek jest zróżnicowany. Trip hop jest muzyką o ciężkim, a nawet smutnym klimacie. Pod gatunek podciąga się z reguły utwory, których bazę stanowi dub. Trip hop wyrósł ze środowiska muzyków i producentów zajmujących się acid housem i acid jazzem jako kontynuacja czy też rozszerzenie tych gatunków. Massive Atack z albumem „Blue Lines” stał się prekursorem trip hopu. Łączenie partii różnych nagrań to specyfika gatunku. Trip hop jest często wykorzystywany w muzyce filmowej, ponieważ potrafi doskonale budować nastrój. Oprócz Massive Atack do prekursorów można na pewno zaliczyć Coldcut. Sceną zawładnęli Anglicy. Z twórców innych narodowości warto wymienić Amerykanina DJ Shadow. Z Japonii natomiast pochodzi DJ Krush. Moda na trip hop nie od razu przyjęła się w Stanach Zjednoczonych. Dopiero, gdy z utworów znikły motywy hip hopowe zaczęto przychylniej patrzeć na gatunek.

     Muzyka, jaką jest trip hop nie należy do łatwych, ale przyjemnie się ją odbiera. W produkcji wspomnianego albumu „Blue Lines” brał udział Geoff Barrow, który założył w późniejszym czasie kolejny trip hopowy zespół, Portishead. Do przedstawicieli gatunku zalicza się ponadto m.in.: Morcheeba, Moloko, Bjork oraz Stereolab.