Wzmacniacz basowy (do gitary basowej). Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Do gitary basowej i elektrycznej służą inne wzmacniacze. Wzmacniacze basowe są skonstruowane tak, aby wzmacniać niższe pasmo częstotliwości. W przeszłości wzmacniacze typu combo, zwane piecami basowymi ważyły bardzo dużo. Dzisiaj ich konstrukcja jest znacznie lżejsza. Na rynku są dostępne tranzystorowe, hybrydowe i lampowe comba basowe. Wzmacniacze lampowe są droższe niż tranzystorowe i jest ich na rynku znacznie mniej. Chociaż cena jest wyższa to część sprzętu ma takie same parametry, co tranzystorowe. O ile nie zajmujemy się graniem na gitarze basowej w pełni profesjonalnie to nawet nie myślmy o piecach lampowych. Poza tym technologia związana z produkcją wzmacniaczy tranzystorowych rozwinęła się i prezentują naprawdę wysoki poziom.

     Prace nad sprzętem są nakierowane do zrównaniem ich jakości do poziomu wzmacniaczy lampowych. Na rynku pojawił się również typ hybrydowy stanowiący połączenie tranzystorów i lamp. Z reguły są wyposażone w lampowy przedwzmacniacz oraz tranzystorowy wzmacniacz. Lampa nadaje dźwiękowi odpowiednią barwę, a tranzystor nadaje mu głośność w taki sposób, aby oryginalnego dźwięku nie zatrzeć. Osiągnięcie takiego efektu nie należy do łatwych zadań.

Czym się kierować przy zakupie?

     Warto wybrać lekki sprzęt, aby nie było problemu z jego przenoszeniem i transportem w razie potrzeby. Wzmacniacz o lekkiej konstrukcji nagłaśnia nie gorzej niż sprzęty ważące nieco więcej. Jest w stanie nagłośnić klub. Lepiej brzmią wzmacniacze lampowe, ale ich cena często odstrasza. Ze względu na cenę, która zwykle odgrywa dużą rolę przy zakupie, nie jest to produkt osiągalny dla amatorów. Lepsze efekty daje wzmacniacz hybrydowy, który jednak zwykle nie spełnia oczekiwań profesjonalistów. Za to hobbyści powinni skoncentrować się właśnie na wzmacniaczach hybrydowych i tranzystorowych.