Czapka zimowa. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     W okresie zbliżającego się okresu zimowego jednym z najważniejszych elementów naszego ubioru chroniącego naszą głowę przed utratą ciepła są czapki. Dostępnych rodzajów czapek na naszym rynku są setki, które różnią się od siebie praktycznie pod każdym względem poczynając od materiałów, z których zostały wykonane, różnorodności kolorów, których istnieje cała gama, jak i kształtu oraz zastosowania np.(czapki narciarskie).

     Przy zakupie czapki musimy pamiętać o doborze rodzaju dopasowanego do temperatury i warunków, w jakich będziemy ją nosić.

     W temperaturach spadających w okolice 0 stopni Celsjusza lepszym rozwiązaniem są czapki bawełniane, ponieważ choć nie chronią przed utratą ciepła tak jak czapki wełniane temperatury, w jakich powinniśmy ich używać nie spowodują utraty ciepła oraz dodatkowo bawełna przepuszcza dobrze powietrze, przez co nie przegrzejemy nadmiernie głowy podczas wysiłku na powietrzu.

     W temperaturach spadających grubo poniżej 0 stopni Celsjusza lepszym rozwiązaniem są czapki wykonane z wełny, ponieważ dużo lepiej chronią nas przed utratą ciepła w bardzo niskich temperaturach, czego nie mogą zapewnić nam czapki wykonane z bawełny. Wełna w bardzo małym stopniu przepuszcza powietrze, więc należy unikać zdejmowania czapki na powietrzu po uprzednim długotrwałym wysiłku fizycznym, ponieważ głowa nie ma jak w powolnym tempie wytracać nadmiernego ciepła i prowadzić to może do szoku termicznego organizmu i choroby.

     Osoby uprawiające sporty zimowe powinny zastanowić się nad wyborem innego rodzaju czapek. Bardzo popularnym rodzajem dla osób uprawiających sport w niskich temperaturach są czapki wykonane z połączenia wełny oraz bawełny. Połączenie tych dwóch materiałów w odpowiednich proporcjach przystosowanych do rodzaju uprawianego sportu pozwala nam na powolne wytracanie nadmiernego ciepła oraz niedopuszczanie do zbytniego wytracania ciepła. Należy także zauważyć, iż czapki przystosowane do uprawiania sportów zimowych często chronią nie tylko głowę i uszy, lecz także szyję oraz twarz w zależności od tego na jak duże działanie zimna wystawiamy naszą głowę.

     Przy wyborze okrycia kierujemy się nie tylko właściwościami, lecz także producentem, przez którego czapka została wyprodukowana. Do największych producentów, którzy posiadają także największą sprzedaż swoich wyrobów są min. Adidas, Nike, Puma, Reebok, Smiths, Alpinus, Campus, Salomon. Producenci Ci zazwyczaj posiadają wysoką jakość oferowanych wyrobów, ale także posiadają wysokie ceny, które nieraz kilkukrotnie przewyższają stosunek cena – jakość. Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele mniej znanych producentów czapek, którzy posiadają dużo mniejsze ceny za swoje wyroby a piękno konkurencyjności rynku sprawia, że jakość produktu nieraz wcale nie odbiega od najdroższych i najpopularniejszych firm.

     Jeszcze innym kryterium kierującym zakupem jest aktualna moda. Prawie każdy chce posiadać wszystko, co jest najlepszej jakości jednocześnie, aby ten produkt był w danym momencie modny. Na szczęście rynek oferuje można powiedzieć nieskończony wybór różnorodnych produktów w tym także czapek zimowych, więc połączenie wielu kryteriów w doborze idealnego okrycia głowy jest jak najbardziej obecnie realne.