Krawat. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Krawat jest wiecznie modnym elementem garderoby, który podkreśla całość ubioru. Dobrze dobrany krawat może nawet optycznie zmieniać sylwetkę i tuszować jej mankamenty. Dobór krawata do figury i garderoby jest nie lada sztuką. Zazwyczaj umiejętność tą zdobywają panowie po kilku latach noszenia krawata na co dzień. Jeśli jednak krawat pojawia się u nas okazjonalnie, to równocześnie z nim pojawia się problem „co wybrać?”.

Modny „śledź”.

     Bardzo modne są ostatnio wąskie krawaty tak zwane śledzie. Jednak mogą je nosić tylko mężczyźni szczupli, gdyż u tych nieco przy kości mogą bardziej podkreślać nadwagę. Poza tym taki typ krawatu nadaje się świetnie do mniej formalnego a nawet sportowego stroju, a także do marynarek z niewielkimi klapami. Wąski krawat jest przeznaczony dla indywidualistów, którzy mogą nieco szokować swoim wyglądem. Zdecydowanie odradzam zakładanie go pracownikom dużych firm, banków itp.

Tradycyjny krawat.

     Dla mężczyzn na odpowiedzialnych stanowiskach zdecydowanie bardziej pasuje krawat o szerokości 8,5 centymetra. Taki krawat pasuje także idealnie na różne uroczystości rodzinne jak na przykład śluby, komunie, a nawet imieniny u cioci.

Kolor i wzór krawata.

     Równie ważny jak szerokość jest kolor krawata. Na wyjście do pracy powinno się zakładać krawat ciemniejszy od koszuli. Na bardziej swobodne wyjście można dobrać go nieco bardziej ekstrawagancko. Warto jednak pamiętać, że nie wypada zakładać czarnego, gładkiego krawatu do białej koszuli i klasycznego garnituru, gdyż jest on przeznaczony wyłącznie na uroczystości pogrzebowe. Nietaktem byłoby założenie go na inną okoliczność.

Jeśli chodzi o wzór to uniwersalnym rozwiązaniem jest krawat w ukośne paski i prążki. Jest to dość pospolity wzór jednak pozwala optycznie wyszczuplić sylwetkę.

Jedwab – idealny materiał na krawat.

     Najlepszym materiałem na krawat jest jedwab. Pasuje do każdego garnituru i koszuli, świetnie się układa i jest wytrzymały. Poza tym po rozwiązaniu węzła stosunkowo szybko powraca do naturalnego kształtu. Skórzane krawaty nieco wyszły z mody i noszą je już tylko indywidualiści. Można spotkać także krawaty wełniane, ale dozwolone są tylko do grubych marynarek, oczywiście zimą.

Długość krawata.

     Najważniejsza zasada w doborze długości krawata to taka, że koniec zawiązanego krawata powinien sięgać do paska spodni. W żadnym wypadku krawat nie może wystawać spod marynarki. Ostatecznie, lepiej żeby był za krótki, niż za długi. Długością krawata można jednak manipulować za pomocą stosowanych węzłów. Im węzeł bardziej skomplikowany i wymaga więcej ruchów, tym krótszy krawat. Jeśli ruchów jest mało to krawat jest dłuższy.

Dobór krawata do koszuli.

     Wybór wśród krawatów jest olbrzymi. Wybierając więc krawat na co dzień warto dobrać go tak, aby pasował do kilku koszul. Istnieją dwie szkoły, które mówią o metodzie doboru krawata do koszuli. Pierwsza to taka, która twierdzi, że jedna rzecz powinna być gładka a jedna wzorzysta. Na przykład gdy koszula jest jednokolorowa to krawat powinien się bardziej wyróżniać i mieć na sobie jakieś odróżniające się wzory. Natomiast gry koszula jest pokryta wzorem to krawat powinien być jednokolorowy. Inna szkoła mówi o tym, że krawat i koszula powinny być tego samego koloru a nie stanowić kontrastu. To co wybierzemy zależy od naszych indywidualnych upodobań. Najlepiej wybrać takie zestawienie w którym będziemy czuć się swobodnie.

Zakup krawata.

     Podczas zakupu krawata należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego jakość. Nie warto jednak wydawać dużych pieniędzy jeśli planujemy w nim wyjść tylko okazjonalnie. W przystępnej cenie można kupić krawaty o stosunkowo dobrej jakości, w najróżniejsze wzory i kolory. Jeśli mamy problem z doborem kolorystyki to poprośmy o pomoc sprzedawcę, gdyż on zawsze jest przeszkolony w tym zakresie i posiada odpowiedni gust i wyczucie stylu.