Sprawdzanie złota. Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Czy biżuteria jest ze złota?

Udostępnij na:

     Złoto kojarzy się z olbrzymią wartością jest synonimem bogactwa. Okazuje się że na świecie sprzedaje się fałszywe złoto jako prawdziwe bardzo często, wykorzystując niewiedzę kupujących. Taki proceder przynosi olbrzymie zyski nieuczciwych sprzedawcom, którzy korzystają z naiwności klientów.

Bezpiecznie u jubilera

     Najbezpieczniej jest kupować złoto u jubilera, który troszcząc się o dobre imię swojej firmy nie będzie ryzykował oszukując klientów. Najbardziej narażone są na oszustwa osoby, które decydują się na kupno biżuterii na bazarach, w małych sklepikach, stoiskach oraz wszelkimi miejscami, które nie są firmowane logiem żadnej znanej firmy zajmującej się sprzedażą biżuterii.

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe

     Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe to poddanie je próbie magnesu. Na czym polega ta próba? Złoto jest niemagnetyczne, jeżeli zatem biżuteria złota przyczepia się do magnesu, nie jest wówczas wykonana z prawdziwego złota.

U jubilera

     Jeżeli nie jesteśmy pewni czy złoto jest prawdziwe najlepiej poprosić o opinie jubilera, który za pomocą specjalnych urządzeń i własnego doświadczenia jest w stanie sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe. Kraje europejskie wymagają, aby oznaczać biżuterię próbą. To znaczy, że na biżuterii znajdują się oznaczenie, które wskazuje, ile i jakie złoto zostało wykorzystane do wyprodukowania biżuterii. Oznaczenie wygląda jak mała pieczeń, na której znajduje się informacja, ile karatów zawiera złoto. Czasami można spotkać oznaczenia w postaci próby, czyli od 1 do 1000. Oczywiście zdarza się, że biżuteria która nie wykonana jest ze złota posiada próbę, dlatego to oznaczenie nie powinno być jednym wyznacznikiem wartości złota. W związku z tym, że złoto jest zbyt miękkim materiałem do produkcji biżuterii, dlatego z reguły łączy się złoto z innymi metalami na przykład srebrem czy cynkiem. Karaty określają zawartość czystego złota w metalu, najbardziej wartościowe jest złoto o jak najwyższej liczbie karatów. Czyste złoto określone jest jako 24 karaty.

Profesjonalne sposoby sprawdzania złota

Sposób kupelacyjny

     Bardzo dokładny sposób sprawdzania złota. Polega na ważenia próbki metalu, który należy stopić z minimalną ilością srebra, następnie usuwa się srebro i waży złoto po raz drugi. Metale, które nie są złotem powinny zostać usunięte podczas tego procesu zostaje więc czyste złoto.

Urządzenie spektometria ICP

     Ta metoda polega na analizie chemicznej przy pomocy specjalnego urządzenia, który nosi nazwę spektometr ICP.

Metoda – pióro elektroniczne

     Metoda polega na badaniu za pomocą pióra elektronicznego próbki złota, analizuje się jak reaguje materiał na impuls elektryczny. To jedna z prostszych metod, poza tym łatwo przenosi się urządzenie, niestety nie jest zbyt precyzyjna , ponieważ określa ilość karatów z możliwością błędu 1 czy 2 karatów.

Metoda – badanie gęstości

     Jest to jedna z najstarszych metod, polega na określeniu zawartości gęstości materiału, do którego wykorzystuje się prawo Archimedesa. Występuje zależność mniej karatów oznacza mniejszą gęstość złota. Nie jest to też metoda precyzyjna.

Metoda – fluorescencja rentgenowska

     Jedna z szybkich metod, polega na naświetlaniu próbki złota promieniami Roentgena, gdzie analizuje się widmo promieniowania wtórnego. Aby wykonać taką analizę potrzebny jest specjalny aparat, który często jest na wyposażeniu sklepów jubilerskich. Minusem jest fakt, że ta metoda bada właściwie tylko zewnętrzną część metalu. Do plusów urządzenia należy fakt, że wynika badania można otrzymać w formie wydruku.