Blog. Co to jest? Jak założyć własnego bloga?

Udostępnij na:

      Coraz częściej słyszymy o osobach, które z powodzeniem piszą blogi internetowe. Są to zarówno ludzie show biznesu, politycy, a także wszyscy ci, którzy mają coś więcej do powiedzenia na dowolny temat. Blogowanie staje się sposobem na życie, na wyrażanie swoich poglądów, opinii, na zaistnienie. Nie wszyscy jednak wiedzą co to w ogóle jest blog?

Co to jest blog?

     Blog jest formą internetowego dziennika w formie strony www. Jego autor porusza wybrane przez siebie tematy. Wpisy na blogach przybierają postać tekstów, zdjęć, rysunków, ilustracji itp. Blogi poruszają najróżniejsze tematy. Znajdziemy blogi o modzie, kulinarne, o wychowywaniu dzieci, motoryzacji, naukowe, biznesowe i wiele innych. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, gdyż wybór tematu jest dowolny. Dzięki blogom można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i poglądach na życie. Można też nauczyć się czegoś nowego, wymienić doświadczeniami, poszerzać wiedzę.

Jak założyć bloga?

     Aby założyć klasyczny blog jest nam potrzebny komputer z dostępem do Internetu i trochę czasu. Przygodę z blogowaniem zaczynamy od zastanowienia się nad formą internetowego dziennika. Forma prywatna to właśnie taki internetowy dziennik, blogi tematyczne poświęcone są konkretnemu tematowi (np. gotowaniu, szyciu itp.), blogi profesjonalne służą do zarabiania pieniędzy. To, jaki blog chcemy pisać będzie wpływać na miejsce i metodę jego zakładania. By pisanie bloga miało jakiś sens musi być systematyczne. Zastanówmy się więc racjonalnie, czy faktycznie mamy na to czas. Jeśli chcemy go używać tylko jako metodę komunikacji, to może lepiej wybrać inny sposób, który nie wymaga dużego nakładu czasu (np. Facebook, nk).

Zakładanie bloga w trzech krokach:

  • lokalizacja bloga – jest to bardzo istotna decyzja a więc musi być dobrze przemyślana. Miejsce, w którym blog zostanie umieszczony w dużym stopniu wpływa na jego sukces albo porażkę. Do wyboru mamy serwisy blogowe takie jak blog.onet.pl, blox.pl, blogspot.com. Są to serwisy bezpłatne, a założenie za ich pomocą bloga jest bardzo proste. Powyższe serwisy są idealne dla osób, które chcą założyć blog bez specjalnego celu i przeznaczenia. Doświadczeni blogerzy polecają serwis blogspot.com. Druga możliwość to założenie bloga na serwerze www. Taką darmową przestrzeń na serwerze oferują na przykład uni.pl, friko.pl i bardzo wiele innych firm, można więc wybierać. Zazwyczaj też nie jest wymagane kupno własnej domeny, gdyż blog działa na zasadzie poddomeny na przykład blogkulinarny.friko.pl. W tym przypadku jednak trzeba wiedzieć więcej na temat założenia bloga. Gdy posiadamy jako taką wiedzę to wystarczy wykorzystać najnowszą wersję WordPressa i kierować się instrukcjami. W tym przypadku mamy szansę na dorobienie sobie na reklamach, jednak są to raczej niskie stawki. Większość reklam będzie pochodzić od właścicieli serwera. Trzecie rozwiązanie to płatny serwer i własna domena. Założenie bloga wygląda tu tak samo jak w przypadku serwera darmowego, z tą różnicą, że musimy kupić i skonfigurować domenę. Taka opcja daje nam dużą niezależność zarówno co do wyglądu bloga jak i umieszczanych na nim reklam. Takie rozwiązanie nadaje się na stworzenie blogów tematycznych i profesjonalnych. Jego wadą są koszty, ale jest także duża możliwość zarabiania.
  • Wygląd bloga, czyli grafika – darmowe szaty graficzne dla WordPressa (templatki) znajdują się oczywiście w sieci, a serwisy blogowe posiadają wiele różnych grafik do wyboru. Wybierając szatę graficzną warto pamiętać o tym, że blog jest czytany przez wielu użytkowników sieci. Z tego też względu powinien on być czytelny, wyraźny, przejrzysty i zachęcający do przeczytania.
  • Dodatki do bloga – funkcje dodatkowe to pluginy i widgety. Niektóre dodatki są zupełnie zbędne ale znajdą się też takie, które mogą się przydać. Ciekawe pluginy to na przykład system obsługi tagów i sondaże.

     Zanim założymy swój pierwszy blog musimy się dobrze zastanowić nad jego koncepcją. Co będzie zawierał, jak wyglądał, do kogo będzie kierowany itp. Później wystarczy tylko wybrać miejsce na którym go umieścimy i możemy rozpoczynać zabawę w blogowanie.