Jaki darmowy antywirus wybrać?

Udostępnij na:

     Największą zmorą korzystania z komputerów z dostępem do internetu, ale nie tylko, jest wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie jak wirusy czy konie trojańskie. Aby w jak najwyższym stopniu chronić nasze poufne dane (dokumenty, prace czy nawet chronić nasze hasła do kont bankowych) musimy mieć zainstalowany program antywirusowy. Nie jest rzeczą dziwną, iż ceny tego typu programów to kwoty rzędu 100 – 200 złotych za rok legalnego użytkowania wraz z cykliczną aktualizacją baz wirusów. Dostępne są jednak programy antywirusowe, z których możemy w pełni korzystać bez żadnych opłat. Nie jest ich szczególnie dużo, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

     Na wstępie warto sobie wytłumaczyć, co to są wirusy, konie trojańskie czy exploity. Mają jedną cechę wspólną – są niebezpieczne dla naszego sprzętu oraz danych. Wirus może znacznie spowalniać pracę naszej maszyny, a także ją zniszczyć, jak było w przypadku legendarnego już wirusa o nazwie Czarnobyl. Koń trojański sam w sobie nie jest szkodliwy. Jest to coś w rodzaju robota, który jest w odpowiednim momencie uruchamiany przez hakera. Za pomocą konia trojańskiego można przechwytywać wciskane sekwencje klawiszy na klawiaturze, przez co przestępca łatwo może wykraść nasze hasła do komputera, for, sklepów internetowych czy kont bankowych. Exploit natomiast wykorzystuje dziury w popularnym oprogramowaniu, aby doprowadzić do przejęcia kontroli nad pojedynczym programem bądź całym systemem.

     Avira AntiVir to jeden z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych na rynku. Dlaczego najpopularniejszy? Ze względu na bogatą paletę opcji jak na skaner bezpłatny, bardzo lekkie działanie oraz doskonałą bazę sygnatur wirusów oraz innego, złośliwego oprogramowania, które jest co parę dni uaktualniane. Warunkiem korzystania z darmowej wersji (są też opcje płatne) jest niewykorzystywanie tego programu w firmach, a tylko na prywatnych komputerach. Po zainstalowaniu, program uruchamia pierwsze skanowanie komputera i od pierwszych chwil zapewnia pełną ochronę naszego komputera, na bieżąco – wystarczy, że podepniemy do portu USB pendrive’a z zainfekowanym plikiem, a AntiVir natychmiast nas o tym poinformuje. Program można ściągnąć bezpośrednio ze strony producenta – free-av.com

Producent nie zapomniał o coraz szerszym gronie użytkowników netbooków, przygotowując wersję dla monitorów o niższej rozdzielczości.

     Kolejnym gigantem na rynku darmowych antywirusów jest Avast! 5 Free, który podobnie jak poprzedni program może być wykorzystywany za darmo tylko na komputerach domowych. Program posiada funkcję skanowania całego systemu oraz ciągłego monitoringu systemu. Charakteryzuje się przystępnym interfejsem i intuicyjną obsługą. Oczywiście pobrać można go ze strony avast.pl

     Trzecią propozycją może być zdobywca wielu nagród jest AVG Free (avg.free.com). Producent szczyci się, że właśnie AVG Free jest najczęściej pobieranym programem z witryny cnet.com. AVG Free jak dwa poprzednie antywirusy jest lekki, wyposażony w skaner systemu oraz ciągły monitoring komputera, przez co natychmiast zgłaszane są wszelkie ostrzeżenia o niezaufanych plikach.

     Bardzo ciekawą propozycją jest ClamWin (clamwin.com), który jest oparty na licencji GPL, dzięki czemu możemy go za darmo użytkować nie tylko na domowych komputerach, ale i w firmie. Deweloperzy stworzyli lekkie, poręczne oprogramowanie ze skanerem całego systemu oraz stałym nadzorem. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, a bazy wirusów są często aktualizowane o najświeższe robaki.

     Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma jednego programu, który byłby najlepszy. Każdy ma swoje bardzo mocne strony jak i pewne mankamenty (jak np. w przypadku Avira AntiVir, podczas aktualizacji wyskakuje reklama płatnej wersji produktu). Najlepiej przetestować i sprawdzić na własnym komputerze, który najbardziej nam odpowiada. Należy tylko pamiętać o tym, by nigdy nie mieć dwóch antywirusów na jednym komputerze, gdyż mogą się ze sobą „gryźć” i dawać zafałszowane wyniki.