Akt własności. Co to jest?

Udostępnij na:

     Zagadnienia prawne są dla wielu osób niezwykle skomplikowane i wymagają odpowiedniego wyjaśnienia zanim zostaną podjęte pewne kroki podczas na przykład nabycia nowej posiadłości, mieszkania czy w trakcie sprzedaży naszej własności. Niejednokrotnie rozmyślając nad sprawami związanymi ze sprzedażą domu, działki czy ziemi ludzie napotykają się na jeden istotny dokument, jakim jest akt własności. Oczywiście nie każda osoba zagłębia się w prawne zagadnienia i często mają oni wiele wątpliwości, co do tego gdzie i w jaki sposób należy ten dokument sporządzić.

     Akt własności ziemi czy chociażby domu jest niczym innym, jak dokumentem przedstawiającym prawo danej osoby do sprzedaży swojej własności. Na podstawie tego dokumentu można dokonać oceny czy dana osoba rozporządza swoją posiadłością i czy nie usiłuje popełnić wykroczenia. Ponadto akt własności jest konieczny podczas odliczania podatku a także kupnie działki, mieszkania czy domu, ponieważ musi się nim okazać osoba sprzedająca posiadłość.

     Choć nie jest to jedyny dokument, który potwierdza fakt, iż ktoś jest właścicielem nieruchomości wiele osób polega właśnie na nim. Kupując dom nikt nie chce zostać oszukany, dlatego też warto skonsultować ze sprzedawcą nieruchomości czy może udostępnić akt własności. Akt ten należy także zdobyć w momencie otrzymania w spadku na przykład mieszkania. Oczywiście w zależności od tego czy dane mieszkanie było wykupione od spółdzielni na własność czy jedynie posiadaczem spółdzielczego prawa do lokalu można uzyskać stosowny dokument.

     Jeśli notarialnego aktu własności nie posiadamy w domu, to należy w razie potrzeby udać się wpierw do spółdzielni mieszkaniowej, która udzieli informacji na temat tego, kto i kiedy taki dokument sporządził. Jeśli umowa o nabyciu mieszkania została spisana w obecności notariusza z dalszym postępowaniem nie powinno być większych problemów. Z takimi informacjami osoba zainteresowana zdobyciem dokumentu powinna udać się do Ksiąg Wieczystych w celu uzyskania dostępu do dokumentu, jaki zapewne znajduje się w archiwum. Wpierw należy jednak dokonać niewielkiej opłaty za udostępnienie. W razie problemów spółdzielnia mieszkaniowa poinformuje czy księga wieczysta została założona.

     Akt własności, jaki pragniemy uzyskać z archiwum ksiąg wieczystych zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące właściciela, czyli jego dane osobowe, jak nazwisko, imię, pesel datę nabycia a także sporządzenia takiego dokumentu. Oczywiście wszystko jest opatrzone podpisami i pieczęciami, dzięki czemu każda osoba, która pragnie taki akt otrzymać może mieć stuprocentową pewność, iż wszystkie informacje zawarte w dokumencie są zgodne z prawem.

     Sprawa staje się bardziej skomplikowana, kiedy dokument o własności posiadłości chce zdobyć osoba, która jest właścicielem przez zasiedzenie. Akt własności jest wtedy wydawany po upływie 20 lat od momentu rozpoczęcia zasiedzenia. Należy złożyć wniosek o stwierdzeniu zasiedzenia. Podczas całego procesu posiadacz nieruchomości przez zasiedzenie jest według norm prawnych traktowany jak właściciel i dlatego taki dokument jak akt własności jest mu wydawany po 20 latach nieprzerwanego mieszkania na przykład w domu.