Rozliczenia i deklaracje podatkowe – wypełnij i wyślij przez Internet.

Rozliczenia i deklaracje podatkowe są rodzajem formalności, które już od kilku lat można dopełnić za pośrednictwem specjalnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej ministerstwa finansów. Nowe możliwości w tym zakresie oferuje platforma ePUAP.

Rozliczenie podatku PIT

Rozliczenie podatku od dochodów osób fizycznych może być dokonane za pośrednictwem platformy ePUAP. Niektóre urzędy udostępniają usługę składania deklaracji PIT-37 i innego rodzaju formularzy.

Rozliczenie podatku CIT

Osoby prawne mogą za pośrednictwem platformy ePUAP oraz aplikacji dostępnej na stronie ministerstwa finansów dopełnić formalności związanych z podatkiem CIT. Obecnie możliwość dopełnienia tego typu formalności obejmuje opcję składania deklaracji, a także złożenia wniosku o umorzenie w części lub w całości odsetek, opłaty prolongacyjnej i zaległości podatkowej. Poza tym, za pośrednictwem serwisu ePUAP możliwe jest zarejestrowanie i zaktualizowanie adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego w Systemie Powiadamiania. Dopełnienie formalności jest proste, przy czym niezbędne jest posiadanie konta na platformie ePUAP. Następnie należy wybrać odpowiednią usługę w katalogu widniejącym w serwisie. Wypełnienie formularza nie powinno sprawiać problemu, ponieważ nie różni się on od tradycyjnego wniosku wypisywanego ręcznie. Wniosek złożony za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP jest opatrzony specyficznym podpisem elektronicznym. Przed przystąpieniem do wypełnienia formularza trzeba wybrać miejsce urzędu, do którego będzie składany wniosek. Trzeba upewnić się, że wskazany urząd udostępnia usługę, z której się korzysta. Lista instytucji i urzędów oferujących daną usługę znajduje się pod linkiem na stronie internetowej opisującej daną usługę. Wystarczy po wejściu do katalogu usług kliknąć na odnośnik prowadzący do formularza. Podobnie jest w przypadku rozliczenia PIT za pośrednictwem platformy ePUAP, a także w przypadku deklarowania podatku VAT i załatwiania formalności związanych z podatków gminnych.

deklaracje_podatkowePodatki gminne

Do grona podatków, które są płacone na rzecz gminy i zasilają jej budżet należy zaliczyć podatek leśny, podatek od nieruchomości i podatek rolny. Ustalenie istnienia obowiązku zapłaty wspomnianych podatków, a także określenie ich wymiaru odbywa się w drodze decyzji administracyjnej. Wniosek o ustalenie podatku leśnego, podatku od nieruchomości i podatku rolnego może być złożony za pośrednictwem platformy ePUAP. Podobnie jest w przypadku zmiany wymiaru wspomnianych podatków oraz zmiany wymiaru łącznego zobowiązania pieniężnego w przypadku, gdy osoba fizyczna jest zobowiązana do zapłaty kilku podatków z tytułu posiadania kilku nieruchomości na terenie jednej gminy.

Platforma ePUAP daje także możliwość złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej oraz zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych spadkodawcy. Założenie profilu zaufanego ePUAP może być zatem bardzo dużym ułatwieniem zarówno dla osób fizycznych, jak i prawnych. Niemniej dopóki zdecydowana większość urzędów nie wejdzie w epokę e-administracji funkcjonalność platformy ePUAP będzie dość ograniczona.