Okszen, gra w karty. Zasady gry, porady, triki.

     Okszen jest grą karcianą, która pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie nosi nazwę action bridge. Jest to jedna z odmian gry w karty, która dała podstawę do wykształcenia się współczesnego brydża. Charakteryzuje się elementami licytacji. Gra rozpoczyna się od rozdawania, które przypomina licytowanie. W przeciwieństwie do współczesnego brydża w okszenie występuje pięć odzywek kolorowych. Wartości lew w danym kolorze to odpowiednio: 2 punkty dla pików, 6 punktów dla trefli, 7 punktów dla kara, 8 punktów dla kierów, 9 punktów dla lilii, czyli pików królewskich i 10 punktów dla ‘bez atu’.

     Jedną z zasad tej gry karcianej jest to, że o możliwości zalicytowania danej odzywki decyduje zapis za zrealizowany kontrakt i nie można dać niższej odzywki na odzywkę wyższą. Oznacza to, że po czterech pikach, które mają łączną wartość 8 punktów, można dać np. dwa trefle – które mają wartość 12 punktów. W przypadku tej gry trudno o oszustwa. Gra dzieli się na rozdania, które są poprzedzone tasowaniem kart. Każde rozdanie jest podzielone na dwa etapy, a mianowicie – na licytację i rozgrywkę.

     Gracz, który zwyciężył w licytacji staje się rozgrywającym. Odpowiada on za to, aby przeprowadzić rozgrywkę, przy jednoczesnym dążeniu do zrealizowania wylicytowanego kontraktu, tzn. wzięcia danej liczby lew. Partner osoby rozgrywającej nie może brać aktywnego udziału w rozgrywce – wykłada na stół swoje karty i dokłada kolejne lewy kart, które są wskazane przez rozgrywającego. Przeciwnicy muszą wówczas przeszkodzić rozgrywającemu w realizacji kontraktu – dążą wówczas do zminimalizowania jego zysków.