Biathlon. Co to jest? Opis, zasady. Jak uprawiać?

     Biathlon to jeden z fascynujących sportów zimowych. Ze względu na osiągnięcia Justyny Kowalczyk uwaga kibiców skupia się na biegach narciarskich. Biathlon jest natomiast połączeniem narciarstwa biegowego ze strzelectwem. Również w tej dziedzinie Polacy odnoszą sukcesy, dlatego warto zainteresować się bardziej tą dyscypliną sportu. Swoją karierę zakończył właśnie znakomity biathlonista Tomasz Sikora.

Opis, zasady. Jak uprawiać?

     Biatlon polega na biegu na nartach. Dystans może być różny. Od narciarstwa biegowego różni się tym, że kilkakrotnie w ciągu biegu, zazwyczaj od dwóch do czterech razy, zawodnicy zatrzymują się w miejscach, gdzie są strzelnice. Pozycja do oddania strzału może być leżąca lub stojąca. Każdy zawodnik musi oddać pięć strzałów, a potem biegnie dalej do kolejne strzelnicy, gdzie ponownie oddaje pięć strzałów. I tak za każdym razem, aż dotrze do mety. W lecie również odbywają się zwody biathlonowe. Wykorzystuje się wówczas nartorolki zamiast nart. Biathloniści posługują się wszystkimi znanymi technikami narciarskimi. Istnieją wytyczne dotyczące długości nart. Ich długość nie może przekraczać wzrostu zawodnika pomniejszonego o 4 cm. Oprócz nart zawodnicy są wyposażeni również w kijki.

     Karabinek, z którego się strzela przez czas biegu musi być umieszczony na plecach zawodnika. Nie można transportować go w inny sposób. Minimalna masa karabinku wynosi 3,5 kg. Stosuje się karabinki o kalibrze 5,6 mm. Dozwolona jest wyłącznie broń, którą ładuje się ręcznie. Każda inna byłaby ułatwieniem dla zawodników. Biathloniści strzelają z odległości 50 m. W przypadku pozycji stojącej muszą oddawać strzały do krążków o średnicy 115 mm. W przypadku pozycji leżącej średnica krążków jest mniejsza, wynosi 45 mm. Do trafienia jest pięć krążków, które przysłaniają się białym krążkiem po trafionym strzale.