Co to są lanki?

     Lanki – brzmi dziwnie. Właściwie nie wiadomo w jakiej kategorii w ogóle szukać wyjaśnienia co kryje się pod tą dziwną nazwą. Lanki to nic innego, jak korki! Korki? Tak, po prostu korki. Więc co to są lanki?

     Pisząc korki, mam tu na myśli specjalne obuwie do gry w piłkę nożną. Jeżeli chcemy poczuć się jak zawodowi piłkarze, na boisko powinniśmy wyjść właśnie w korkach. Są jednak dwa rodzaje tych butów – tak zwane wkręty oraz lanki. Wkręty, jak sama nazwa wskazuje, to buty w które wkręca się korki (czyli rodzaj specjalnych szpikulców, które poprawiają przyczepność na murawie). Natomiast w lankach korki te są na stałe zintegrowane z podeszwą.

     Oba zastosowania mają swoje wady i zalety. Wkręty znajdziemy przede wszystkim w profesjonalnym obuwiu piłkarskim. Najczęściej są twarde, metalowe, o różnych kształtach, w zależności od nawierzchni. Jednak można je łatwo stracić, w przypadku gry na kiepskiej jakości boiskach, czyli wszelkich amatorskich, osiedlowych murawach. Dokupowanie korków to kolejny wydatek.

     Lanki natomiast są dużo lepsze na gorszą murawę, nie da się ich wyrwać. Z reguły są stworzone z tworzywa sztucznego takiego, jak reszta podeszwy. Minusem jest fakt, że gdyby cokolwiek stało się z korkiem poważniejszego (np. ułamał się), trzeba wymienić całe buty. O ile kupiliśmy jakieś tanie obuwie, nie jest to aż tak przykra strata. Jednak jeśli zainwestowaliśmy w buty typu Adidas Predator Absolion FG za ponad 250 złotych, może to być już bardziej odczuwalne dla naszego budżetu.

     No właśnie. A gdzie kupić lanki? Przede wszystkim w sklepach sportowych oraz w internecie. Jednak ze względu na różną numerację butów, najbezpieczniejszy jest pierwszy, tradycyjny sposób. W sklepie mamy możliwość przymierzenia kilku par różnych producentów w całej gamie rozmiarów. Pozwoli to nam dopasować buta odpowiedniego dla naszej stopy. Powinny one dobrze przylegać do stopy, ale absolutnie nie można w nich mieć zgiętych palców. Zresztą, dotyczy to każdych butów. Jednak, jeżeli decydujemy się na zakup lanek przez internet, miejmy pewność, co zamawiamy. Warto skorzystać z różnego rodzaju tabel rozmiarów. Wiele sklepów internetowych oferuje odpowiednie przeliczniki. Ponadto, najlepiej brać markowe obuwie, które przede wszystkim jest najlepszej jakości, a po drugie, z reguły najlepiej odzwierciedlają rzeczywisty rozmiar buta.

     Bardzo dużą ofertę butów, lanek, znajdziemy tradycyjnie na serwisie allegro.pl – gdzie jest mnóstwo ofert nowego, markowego obuwia. Jeżeli nie ufamy tej instytucji, swoje kroki można skierować pod adres futbolplanet.pl – tam znajdziemy szeroką ofertę lanek, gdzie na pewno znajdziemy coś dla siebie. Oczywiście musimy doliczyć do tego koszty wysyłki oraz ryzyko, że buty nie będą pasować na nasze nogi.

     Jeżeli wszystko będzie dobrze, nie pozostaje nic innego, jak po odpowiedniej rozgrzewce wyjść na boisko i przetestować nowe lanki, które pozwolą na zachowanie maksymalnej trakcji na niemal każdej nawierzchni murawy.