Curling. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Curlig zalicza się do sportów rozgrywanych na tafli lodu. Tafla ma kształt prostokątny. W curlingu ważne są różne umiejętności, precyzja oraz strategia. Z tego powodu sport nazywany jest także „szachami na lodzie”. Pomiędzy sobą rywalizują dwie drużyny, z których każda składa się z 4 zawodników. Przy pomocy specjalnej szczotki w ruch wprawiane są ciężkie granitowe kamienie. Muszą zostać umieszczone jak najbliżej miejsca, które określa się jako dom. Im większa ilość kamieni, które znajdą się jak najbliżej środka domu, tym większa ilość punktów zostaje przyznana. Sunące po lodzie kamienie wyglądają interesująco, a cała gra, chociaż wygląda na mało skomplikowaną wymaga niemałej praktyki.

Opis, zasady. Jak grać?

     Do rozgrywek curlingu przygotowywana jest specjalna tafla lodu o prostokątnym kształcie. Na samym końcu tego boiska muszą być namalowane zestawy kół, czyli tzw. domy. Konkurują ze sobą dwie drużyny złożone z 4 zawodników. Każda drużyna gra 8 granitowymi kamieniami, które nazywane są też czajnikami ze względu na swój specyficzny kształt. Właśnie tymi kamieniami zawodnicy wykonują ślizgi. Granitowe kamienie suną po gładkiej tafli lodu. Muszą zostać odpowiednio naprowadzone w kierunku środka domu.

     Każda partia rozgrywek to tzw. end. Nazwa pochodzi oczywiście z języka angielskiego. Drużyny na zmianę wprawiają kamienie w ruch. Każdy z zawodników musi puścić dwa kamienie. Zawodnicy są określani jako: otwierający, drugi oraz czwarty. Czwarty zawodnik to skip, czyli kapitan drużyny. Może on zagrywać z różnych pozycji. Niekoniecznie z czwartej. Zawodnik, który zagrywa wpływa na prędkość, kierunek i rotację kamienia. W momencie, gdy kamień zostaje wprawiony w ruch można korygować tor jego ruchu poprzez szczotkowanie lodu przed nim. Po wykorzystaniu wszystkich kamieni sumuje się otrzymane punkty za każdy z nich. Następnie przechodzi się do rozpoczęcia partii, czyli endu z drugiego domu.

     Skip będący kapitanem drużyny podejmuje decyzje w kwestii strategii całej drużyny. Pokazuje kolejnym graczom, w którym miejscu domu powinni umieścić kamień. Miejsce to wskazuje szczotką. Skip stoi w domu. Jeden z zawodników wprawia kamień w ruch, a dwóch pozostałych szczotkuje przed nim powierzchnię. Kiedy kamień mknie po lodzie żaden z zawodników nie może go dotknąć.

Drużyny w curlingu muszą zwracać uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze muszą umieszczać kamienie jak najbliżej środka domu, a po drugie muszą starać się wybić kamienie drużyny przeciwnej. Jednocześnie muszą próbować chronić własne kamienie przed wybiciem przez przeciwników.

     Zawody składają się z ośmiu endów, a w przypadku zawodów międzynarodowych ich liczba wynosi dziesięć.