Fistball, faustball. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Fistball trochę przypomina grę w tenisa, a trochę w siatkówkę. Chociaż obecnie gra nie jest wszystkim znana to jej początki sięgają czasów starożytnych. Fistball jest popularny przede wszystkim w Austrii i Niemczech, ale również w Brazylii. Jest to gra zespołowa, w której uczestniczą dwie drużyny.

Opis, zasady. Jak grać?

     W fistballu piłka jest odbijana od ziemi tak jak w tenisie, ale jest przebijana przez siatkę tak jak w siatkówce. Na przeciwległych polach stoją rywalizujące ze sobą drużyny złożone z pięciu zawodników. Ich zadaniem jest przebicie piłki ponad siatką albo wstążką. Aby uzyskać punkty zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby po znalezieniu się po stronie przeciwnika nie był on w stanie jej odbić. Piłka może odbić się od podłoża, więc należy zagrać nią tak, aby nawet po odbiciu przeciwnik nie potrafił jej odbić. Zawodnicy każdej drużyny mogą między sobą odbić piłkę tylko trzy razy. Z tym, że piłka ma prawo odbijać się również od nawierzchni. Zagrywanie piłki odbywa się przy użyciu pięści.

     Fistball jest rozgrywany zarówno na boisku, jak i w hali. Boisko do tej gry ma wymiary 50 m na 20 m. Boisko przedziela linia środkowa, czyli wspomniana już siatka, czy też wstążka. Jest zawieszana na wysokości 2 m. Na boisku są zaznaczone linie. Dzięki nim wiadomo, skąd wykonuje się serw. Linie są usytuowane w odległości 3 m od środkowej linii boiska. Do gry wykorzystuje się skórzaną piłkę o maksymalnym obwodzie 68 cm. Piłka waży 350 g.