Futsal (piłka nożna halowa). Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Futsal jest zespołową grą sportową, którą uważa się za odmianę piłki nożnej. Rozgrywa się ją na hali. Nazwa pochodzi od określenia tej gry w Hiszpanii i Portugalii. Po raz pierwszy pokazową rozgrywkę rozegrano latem w 1930 roku, zatem stosunkowo dawno. Miało to miejsce w Montevideo. Twórcą futsalu jest Juan Carlos Ceriani. Początkowo odmiana futbolu, jaką jest futsal była przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Rozmiary boiska były bowiem dostosowane do zawodników należących do tej grupy wiekowej. Futsal zyskał popularność bardzo szybko zwłaszcza w Ameryce Południowej. W Brazylii zostały spisane zasady futsalu. W 1965 r. rozegrano Puchar Ameryki Południowej. Zwyciężył Paragwaj. W 1971 roku została powołana Międzynarodowa Federacja Futsalu. Pierwsze mistrzostwa świata w futsalu odbyły się w 1981 roku w Sao Paulo.

Opis, zasady. Jak grać?

     Boisko do gry w futsal powinno mieć wymiary takie jak, długość wynoszącą co najmniej 25 metrów, a co najwyżej 42 metry, szerokość od 15 do 25 metrów. Dwie dłuższe linie graniczne noszą miano bocznych, zaś krótsze – bramkowych. Każda linia ma szerokość ośmiu centymetrów. Z punktu środkowego jest wyznaczany okrąg o promieniu trzech metrów. Tak wygląda boisko odpowiednie do omawianej gry.

     W rozgrywkach biorą udział dwie drużyny. Każda z nich powinna składać się z co najwyżej pięciu zawodników, w tym jednego bramkarza. Zawodnicy rezerwowi są dopuszczalni, niemniej jednak ich liczba nie może wynosić więcej niż siedem. Podczas meczu można dokonywać wiele zmian, pod względem wymiany zawodników na rezerwowych.

     Sędziowie mają prawo do napomnienia, a w razie potrzeby także do wykluczenia zawodników. Jeżeli będą rozbieżności, co do decyzji sędziów, ostateczną decyzję podejmuje sędzia główny. Każdy mecz składa się z dwóch części, z których każda trwa 20 minut. Przerwa między częściami nie może być dłuższa niż 15 minut.