Hokej na lodzie. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Hokej na lodzie jest bardzo popularną sportową grą zespołową należącą do sportów zimowych. Rozgrywa się ją rzecz jasna na lodowisku. Największą popularność zdobył w krajach północnej półkuli. Wynika to z tego, że są tam najlepsze uwarunkowania klimatyczne. Promowaniem hokeja na lodzie zajmuje się Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie, która skupia sześćdziesiąt osiem państw. W skład tak zwanej wielkiej siódemki, czyli krajów przodujących w grze, wchodzą Kanada, Finlandia, Rosja, Stany Zjednoczone i Szwecja. Zaskakujące jest to, że do tego grona należą także kraje Europy Środkowej – Słowacja i Czechy.

Opis, zasady. Jak grać?

     Skład zespołu to bramkarz i pięciu graczy znajdujących się w polu, w tym dwoje zawodników pełni funkcję obrońców, zaś troje to napastnicy. Są to kolejno lewoskrzydłowy, środkowy i prawoskrzydłowy. Kadra zespołu łącznie z rezerwowymi zawodnikami to 22 zawodników. Pozwala to na dokonywanie zmian regularnych podczas gry. Zmiany te zyskały miano „piątek”. Zawodnicy są wyposażeni w kij do hokeja, łyżwy, a także ochraniacze. Są one niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie gracze narażają swoje zdrowie i istnieje duże ryzyko kontuzji. Zamiast piłeczki, tak jak w hokeju na trawie, gracze posiadają krążek wykonany z bardzo twardego kauczuku.

     Mecz hokejowy trwa godzinę, z tym że czas jest podzielony na trzy etapy gry, zwane tercjami. Lodowisko jest podzielone na trzy części, które również noszą nazwę tercji. Tercje są oddzielone od siebie niebieskimi liniami. Linia czerwona nosi miano neutralnej. Jest linią dzielącą boisko na dwie połowy.

     Do zagrywania krążka zawodnicy mogą użyć kija, łyżwy, ręki. Nie można jednak zagrać krążka ręcznie do partnera z drużyny. Poza tym kij nie może być podniesiony wyżej niż wysokość ramion. Bramkę można zdobyć poprzez wbicie krążka do bramki za pomocą kija.