Hulajnoga. Jaką wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Sprzęt, jaki jest hulajnoga każdy zna. Prosta konstrukcja składa się z deski i dwóch kub trzech kółek. Wyposażona jest w rodzaj kierownicy. Jeździmy na niej odpychając się nogą. Jazda sprawia wielką frajdę dzieciom i przede wszystkim przez nie jest użytkowana. Istnieją też modele hulajnóg zaopatrzonych w silnik. Z najprostszymi hulajnogami radzą sobie już trzyletnie dzieci. Dla najmłodszych przygotowano oferty kolorowych hulajnóg. Przy kierownicy umieszczane są często ozdoby np. małe pluszaki lub kwiatki i kokardki w wersjach dla dziewczynek. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są hulajnogi na trzech kółkach, ponieważ zapewniają większą stabilizację. Z czasem można je zamienić na urządzenia dwukołowe. Za zwykłą hulajnogę zapłacimy 100-200 zł. Na rynku można dostać także tzw. hulajnogi wyczynowe, których cena waha się od ponad 300 zł do 700 zł. Ich konstrukcja jest znacznie solidniejsza niż zwykłej hulajnogi. Do jej wykonania stosowane są m.in. stopy chromowo-molibdenowe.

     Uchwyty na kierownicy są zwykle wyposażone w elementy, które zapewniają wygodę trzymania kierownicy, a przede wszystkim powodują to, że ręce się po niej nie ślizgają. W tym celu używa się np. miękkich elementów gumowych. W droższych modelach możemy znaleźć elementy takie jak np. rama, które zostały wyprodukowane ze stopu aluminium lotniczego. Wszystkie łączenia są dodatkowo wzmacniane. Podest, czy deska, na której się staje posiada taśmę antypoślizgową, co zwiększa przyczepność. Te specjalne hulajnogi zostały stworzone z myślą o możliwości wykonywania na nich różnych trików, czy też ewolucji. Hulajnogi wyczynowe potrafią także rozwijać znaczne prędkości. Na pewno nie są odpowiednie dla najmłodszych dzieci. Producenci zazwyczaj oznaczają, że jest to produkt przeznaczony dla dzieci w wieku mniej więcej od ośmiu lat wzwyż.

Czym się kierować przy zakupie?

     Przede wszystkim ważny jest wiek dziecka. Najmłodszym kupmy zwykłą, kolorową hulajnogę. W przypadku dzieci w wieku ośmiu lat i więcej zastanówmy się, czy to tylko chwilowa fascynacja, czy coś więcej. Hulajnogi wyczynowe są dobre dla sprawnych ruchowo dzieci, które będą potrafiły poradzić sobie ze sprzętem, który rozwija większe prędkości. Wykonywanie trików wymaga często umiejętności koordynacji ruchu, dlatego nie dla każdego dziecka są dobre.