Hurling. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

Hurling pochodzi z Irlandii. Gra jest niezwykle szybka i widowiskowa. Widowiskowe akcje wiążą się niestety z brutalnymi faulami, które obserwuje się w takich sportach jak hokej. Hurling to gra zespołowa. Do gry potrzebne są specjalne kije i piłki. W Irlandii każde hrabstwo posiada własną drużynę. Jest to jeden z głównych sportów narodowych.

Opis, zasady. Jak grać?

Do gry wykorzystywana jest skórzana piłka o średnicy 65 mm. Jej waga wynosi 110-120 gram. Uderzona piłka może osiągać prędkość do 150 km/h. Długość kijów wynosi od 64 do 97 cm. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno jesionowe. Boisko do hurlinga ma wymiary pomiędzy 130 a 145 m w kwestii długości oraz pomiędzy 80 a 90 m w kwestii szerokości.

W grze uczestniczą dwie drużyny. Każda składa się z 15 graczy. Każdy gracz ma określoną rolę. W drużynie znajduje się bramkarz, 6 obrońców, 6 napastników oraz 2 pomocników. Bramki są takie same, jak w grze w rugby. Piłka, która przeleci nad poprzeczką oznacza jeden punkt. Natomiast, jeśli przejdzie pod poprzeczką drużyna zyskuje trzy punkty. W przypadku meczów niższej kategorii czas ich trwania wynosi 60 minut, ale po 30 minutach jest przerwa. Mecze międzynarodowe i mistrzowskie trwają dłużej, bo 70 minut. Również składają się z dwóch partii, które rozdziela przerwa po 35 minutach.

Piłka może być kopana, przenoszona na kiju, a nawet łapana w ręce. We wszystkich przypadkach obowiązuje zasada, że po czterech krokach lub czterech sekundach piłka musi zostać przekazana dalej. Podobnie jak w meczu piłki nożnej, czy hokeja każda drużyna chroni własną bramkę i przeprowadza ataki na bramkę drużyny przeciwnej próbując zdobyć kolejne gole.