Jakie wybrać ochraniacze do piłki nożnej? Czym się kierować przy kupnie?

     Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju, nie tylko wśród młodzieży. Kiedy piłka kopana wychodzi poza trzy lekcje WF-u w szkole, warto zastanowić się nad zakupieniem ochraniaczy, zwłaszcza na golenie. Pomoże to ustrzec się przed nieprzyjemnymi, bolesnymi siniakami czy głębokimi przecięciami, a nawet przed pęknięciem kości.

     Ochraniacze do gry w piłkę nożną są stosunkowo niewielkim wydatkiem. Ceny zaczynają się na kilkunastu złotych za kawałek plastiku na goleń, a kończą na kilkudziesięciu, które zdecydowanie pewniej trzymają się nogi, a także pozwolą uchronić kostkę przed kontuzją. Nawet jeżeli gra nie zapowiada się ostro, warto rozważyć tę drugą opcję, choć nieco droższą. Kontuzje kostki należą do niezbyt przyjemnych, nawet jeżeli jest to tylko mocniejsze skaleczenie czy odarcie. Elastyczna ochrona na kostkę oraz piłkarska skarpeta pomogą zamortyzować uderzenie. Przykładem dobrego ochraniacza może być model Nike Tiempo Park Shield, dostępnym w trzech kolorach – czarnym, czarno – białym oraz niebiesko – białym. Z zewnątrz ochraniacz na goleń jest pokryty mocnym tworzywem sztucznym, a od wewnątrz miękką pianką, która bardzo dobrze amortyzuje uderzenia. Ponadto, warto dodać że skorupa jest „oddychająca”, co poprawia komfort gry – noga nie poci się zbyt mocno nawet podczas intensywnego meczu. Tiempo Park Shield posiada także wspomniany elastyczny, gruby ochraniacz na kostkę, który jest zintegrowany z częścią goleniową.

     Podobne rozwiązanie proponuje inny potentat sportowy, jakim jest Adidas z modelem adiPure Chrome. Pewne mocowanie na łydce oraz dobre dopasowanie ochraniacza do golenia gwarantuje bardzo duży komfort użytkowania. Posiada również atrakcyjny, srebrno – czarny design, charakterystyczny dla tej marki.

     Jeżeli ktoś bardzo chce model ochraniacza tylko na kość piszczelową, z pewnością znajdzie coś dla siebie w sklepie sportowym. Chociażby Meister Lite Reusch czy Nike Tiempo Team. Są to klasyczne skorupy, zakrywające większą część golenia. Trzymają się nogi na elastycznych paskach zapinanych na rzepy. Pozytywną stroną ochraniaczy piłkarskich bez osłony na kostkę jest ich większa przewiewność.

     W sklepie możemy znaleźć również ochraniacze bez plastikowej skorupy, a obejmujące nogę w większym stopniu, na przykład, Adidas Pred Euro 08. Są to biało – czarne, materiałowe ochraniacze, które na całej szerokości i wysokości są zrobione z tworzywa skóropodobnego i wypełnione amortyzującą pianką. Zaletą takich ochraniaczy jest ich odporność na pęknięcia, co może przydarzyć się ochraniaczom plastikowym.

     Kiedy już zdecydowaliśmy się na interesujący nas model ochraniacza piłkarskiego, musimy dobrać odpowiedni rozmiar. Tutaj najlepszym sposobem jest przymierzenie ochraniacza. Powinien on jak najlepiej przylegać do nogi. Generalnie dostępne są trzy, podstawowe wielkości – S (150 – 160cm wzrostu), M (160 – 170cm) i L (170 – 180cm). Można także znaleźć wersje XS (140 – 150cm) oraz XL dla osób powyżej 180cm. Warto pamiętać, iż kupując ochraniacze osobie młodej, która ma, na przykład, 158cm wzrostu, warto rozważyć zakup ochraniaczy o rozmiar większych, czyli M. Ze względu na możliwość urośnięcia.

     W dobrym sklepie sportowym nigdy nie będzie problemu z przymierzeniem kilku modeli w różnych rozmiarach, proszę o tym pamiętać!