Jakiej firmy wybrać buty narciarskie?

Udostępnij na:

     Aby korzystać z białego szaleństwa, jakim jest jazda na nartach, same „dwie deski” nie wystarczą. Jeszcze musimy się jakoś przyczepić do wiązań, a tego nie zrobimy bez butów narciarskich. Mogłoby się wydawać, że buty narciarskie, to najmniejszy wydatek i w sumie, najmniej ważny. Nic bardziej mylnego. Dobór odpowiednich butów to nie tylko lepszy komfort jazdy, ale przede wszystkim znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. To chyba każdy wie. Ale nie każdy wie, jakiej firmy wybrać buty narciarskie.

     Jakie buty narciarskie wybrać? Jak najlepsze. Po prostu. Przede wszystkim, należy pamiętać o niekupowaniu butów przez internet, chyba że wcześniej identyczny model, który chcemy zakupić, mierzyliśmy w sklepie. Buty narciarskie to nie adidasy, które rozciągną się, gdy są za małe lub będą nieco mniej komfortowe, gdy rozmiar okaże się zbyt duży. Buty na narty musi być bardzo dobrze dopasowane na długość i szerokość stopy, oraz na obwód golenia. Jakiej firmy najlepiej wybrać buty? Najlepiej renomowanej, jak na przykład Head, Salomon, Nordica, Rossignol czy Atomic. Są to firmy będące na rynku narciarskim wiodącymi producentami wszelkiego rodzaju osprzętu narciarskiego. Jest to gwarancja najwyższej jakości wykonania, użycia najnowszych technologii i pewność, że w czasie jazdy but nam się po prostu nie rozpadnie, a noga jest mocno trzymana. Dlaczego tak ważne jest trzymanie nogi? Podczas jazdy na nartach, to właśnie nogi są najbardziej obciążoną częścią ciała. Nigdy też nie zjeżdżamy po idealnie płaskiej, równej trasie. Stąd też niezbędne jest pewne, jak najmocniejsze trzymanie nogi, by uniknąć groźnych kontuzji od naciągnięć mięśni czy ścięgien po groźne pęknięcia czy naderwania.

     Co proponują nam producenci? Salomon ze średniej półki cenowej, rzędu 400 – 450 złotych oferuje klasyczne, męskie buty zjazdowe o oznaczeniu Mission 4. Cechują się one bardzo ładnym, dynamicznym designem, bardzo twardą, sztywną konstrukcją, co jest charakterystyczne dla tego producenta oraz zaawansowanym, sprawdzonym systemem zapinania na cztery klamry z wygodną regulacją. Kobietom do gustu przypadnie z pewnością model Divine 4.

     W wyższym przedziale cenowym można kupić Rossignol Synergy Sensor 90. Są to męskie, czteroklamrowe buty zjazdowe, z nowoczesną technologią Sensor, która odpowiada za lepsze przełożenie siły nacisku na narty. Szczegółową specyfikację techniczną można przeczytać na stronie producenta – rossignol.com/

     Szukając czegoś z wyższej półki dla pań, można znaleźć bardzo dobry model Atomic M-Tech 80 W 9/10. Są to buty zjazdowe, o średniej twardości, zapewniające bardzo dobre trzymanie nogi dzięki czterem, w pełni aluminiowym klamrom. Przy okazji posiadają ładny, prosty design.

     Dla osób zajmujących się narciarstwem niemalże zawodowo Salomon przygotował buty Impact 9 CS 09/10. Jeżeli mamy w portfelu nieco ponad 1000 złotych, będzie to z pewnością dobra inwestycja. Zapewniają one bardzo dobre przełożenie siły nacisku na narty, podwyższając ich sterowność i zwrotność. Ponadto, świetnie trzymają stopę, kostkę oraz goleń, minimalizując możliwość złapania kontuzji, nawet przy dynamicznej, ekstremalnej jeździe.

     Oczywiście nie należy zapominać o innych firmach jak Head, Nordica, Lange czy Tecnica, które oferują równie dobre obuwie narciarskie. Należy pamiętać, o bezpośrednim przymierzeniu butów, wzięciu pod uwagę tego, że nogę będziemy wsadzać w grubszej skarpecie narciarskiej. Numeracja butów narciarskich jest nieco inna niż numeracja zwykłych adidasów, niezależnie czy kupujemy buty w Europie, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki.

     Szukając i mierząc, należy też pamiętać o dobrym dociśnięciu wszystkich klamer. I warto, na koniec już, pamiętać o jednej, prostej zasadzie – w przypadku butów narciarskich im więcej klamer, tym lepiej.