Kask na rolki (łyżworolki). Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Jazda na rolkach jest na pewno niezłą zabawą. Jednak trzeba pamiętać, że aby bezpiecznie jeździć potrzebujemy nie tylko odpowiednio dobranego sprzętu w postaci świetnych rolek dobrych firm, ale również potrzebujemy osprzęt, czyli nakolanników, ochraniaczy na łokcie oraz nadgarstki i kask który z całego sprzętu jest sprawą najważniejszą. To przecież kask chroni naszą głowę, podczas upadku. Nie należy się wybierać na jazdę na rolkach bez osprzętu szczególnie jak zaczynasz zabawę z tym sportem.

     Kask powinien być dokładnie dobrany do wielkości głowy. Nie może być zbyt luźny, ani ciasny. Dobrze jeśli jest wentylowany, jednak jeśli chcemy jazdy agresywnej musimy dokonać zakupu kasku zabudowanego ze wzmocnieniem potylicy. Kaski dostępne są w różnych kolorach i wzorach, jednak powinny mieć kilka rzeczy, które pozwolą na bezpieczną jazdę, a nie będą powodować, że będzie ona męcząca. Można zakupić tani kask w hiper czy super markecie jednak nie będzie pewności czy przy pierwszym kontakcie głowy z podłożem kas ten nie narobi więcej szkód, niżby ten sam upadek byłoby bez takiej „ochrony”. Kaski w takich sklepach owszem są tanie, jednak nie zawsze dają odpowiedni poziom ochrony. Warto na jej ochronę wydać nieco więcej pieniędzy. Specjaliści mówią nawet, że lepiej mniej wydać na rolki niż na kask.

     Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru takiego kasku. Kask dobieramy do rodzaju naszej jazdy – inny kas będzie dla osób jeżdżących rekreacyjnie inny kas będzie dla tych, którzy bawią się w jazdę szybką lub agresywną. Takie kaski będą wzmocnione, szczególnie w tylnej części głowy.

     Kask powinien mieć znak jakości CE, powinien być lekki, nie powinien w dłuższym użytkowaniu być powodem zmęczenia. Kask powinien się łatwo ściągać – szczególnie ważne jest to potrzebne w przypadku kiedy doszło już do urazu i trzeba bardzo szybko założyć opatrunek. Dobrze jest jeśli kask umożliwia założenie okularów i nie powinien znacząco zakłócać zdolność odbierania sygnałów dźwiękowych przez użytkownika.

     Podczas zakupu kask powinien być przymierzony. Zakupy w sklepie internetowym oczywiście jak najbardziej są dozwolone, jednak pod warunkiem, że kupowany model wcześniej już przymierzyliśmy i nam jak najbardziej odpowiada. Kask powinien przylegać do głowy, należy dokładnie dopasować przód – nie może nam przesłaniać pola widzenia, ani też odsłaniać za dużej powierzchni głowy.

     Paski kasku muszą dobrze utrzymywać kas na głowie. Nie powinien się on przesuwać podczas gwałtowniejszych manewrów głową, ani utrudniać normalnych ruchów szczęką np. podczas jedzenia, czy żucia gumy. Kask ma być dla ciebie, więc w sklepie musisz mieć swobodę jego przymierzania, jeśli obsługa robi jakiekolwiek problemy zmień sklep.

     Kiedy już kupiłeś kask, należy o niego zadbać by służył wiernie. Kas myje się za pomocą wody z mydłem ewentualnie z łagodnym detergentem. Nie zalecane jest mycie za pomocą rozpuszczalnika, gdyż rozpuszczalnik może zniszczyć powłokę kasku.

     Podsumowując kask powinien być nowy, być wygodny i dopasowany oraz co nie jest najmniej ważne powinien się podobać użytkownikowi – będzie na jego głowie jakiś czas.