Korfball. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Korfball to gra zespołowa różniąca się od wszystkich tym, że w jednej drużynie grają mężczyźni i kobiety. Gra zawiera elementy zaczerpnięte z takich sportów jak koszykówka i piłka ręczna. Po raz pierwszy pojawiła się na początku XX w.. Jej pomysłodawcą był nauczyciel wychowania fizycznego z Amsterdamu, Nico Broekhuysen.

Opis, zasady. Jak grać?

     Rywalizacja toczy się pomiędzy dwoma drużynami, które składają się z ośmiu osób. Z tym, że w każdej z nich są cztery kobiety i czterech mężczyzn. Gra musi odbywać się w odpowiednim ustawieniu. Dwie pary rozpoczynają grę w strefie obrony i dwie w strefie ataku.

     Piłka do gry w korfball ma takie same wymiary jak piłka nożna. Na boisku znajdują się kosze przymocowane do słupów o wysokości 3,5. Punkty są przyznawane za trafienie do kosza. Po zaliczeniu przez dowolną drużynę dwóch punktów następuje zmiana stref boiska. Zawodnicy, którzy do tej pory grali jako atakujący stają się obrońcami i odwrotnie. Dlatego następuje przejście na drugą połowę boiska.

     W momencie, gdy zawodnik złapie piłkę nie może z nią chodzić, biegać, ale również nie może jej kozłować. Musi podać piłkę kolejnemu zawodnikowi lub rzucać do kosza. Dopuszczalne jest podanie kozłem do innego gracza. W grze dużo się dzieje, ponieważ zawodnicy przemieszczają się szybko i wykonują błyskawiczne podania. W grze nie jest dozwolone przepychanie. Gra jest bezkontaktowa.

     Punkty mogą zdobywać zawodnicy atakujący, którzy nie znajdują się w pozycji bronionej. Rzuty mogą być wykonywane z całej połowy boiska. Zagrywki nie mogą wykonywane przeciw zawodnikom płci przeciwnej. Czas trwania meczów międzynarodowych wynosi 60 minut w dwóch połowach po 30 minut.