Krykiet. Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Krykiet jest jedną z najstarszych gier zespołowych na świecie. W trakcie meczu walczą ze sobą dwie drużyny, z których każda składa się z 11 zawodników. Krykiet pochodzi z Anglii, a z upływem czasu stał się bardzo popularny w całej Wielkiej Brytanii.

Opis, zasady. Jak grać?

     Wymiary boiska nie zostały określone przez regulamin, więc mogą się różnić między sobą. Rozgrywki toczą się po prostu na trawiastym boisku, które kształt powinien przypominać owal. Jednak na jego środku musi być wytyczony pas o długości 20,12 m. Na obu końcach pasa ustawione są bramki. Bramki są skonstruowane z trzech palików o równej długości oraz z dwóch poprzecznych pałeczek. Bramki znajdują się w linii serwowej. W odległości 1,22 m od bramki przebiega linia równoległa do serwowej. Linia powrotna jest natomiast prostopadła do serwowej.

     Zawodnicy odbijają piłkę rakietą, czy też kijem o długiej rękojeści oraz płaskiej, w miarę szerokiej powierzchni. Kije są wytwarzane z drewna wierzbowego. Mają różne rozmiary. Ich maksymalna długość może wynosić 96,5 cm. Szerokość natomiast 10,8 cm. Rakieta waży pomiędzy 1,08 kg a 1,36 kg. Do gry używa się piłkę, która jest wykonana z korka i wełny. Obszyta jest czerwoną skórą. Na jej powierzchni widać wyraźny szew. Jej obwód waha się pomiędzy 22,4 a 22,9 cm. Zawodnicy muszą być zabezpieczeni ochraniaczami na ręce i nogi oraz rękawicami. Na głowę zakładają specjalny kask.

     Mecze krykieta mogą trwać naprawdę długo. Czas ich trwania jest uzależniony od rangi zawodów. Mecze międzynarodowe trwają pięć dni. Maksymalny czas ich trwania w godzinach wynosi 30. Pojedynki mogą trwać znacznie dłużej. Rekordowe rozgrywki trwały 10 dni.

     Gra w krykieta składa się z dwóch faz. W pierwszej jedna z drużyn punktuje, a druga broni. W drugiej fazie dochodzi do zamiany ról. W trakcie rozgrywek jednodniowych każda drużyna, a dokładnie jej miotacze mogą wypuścić piłki najwyżej w 50 seriach po 6 rzutów. W sumie zwodnicy mogą wykonać 300 rzutów. W przypadku rozgrywek wielodniowych każda drużyna punktuje i broni po dwa razy. Kiedy widzimy dwóch zawodników, którzy biegają wzdłuż oznaczonego prostokąta, oznacza to, że drużyna właśnie punktuje. Punktowanie może odbywać się w momencie, gdy pałkarz odbije piłkę z rzutu miotacza drużyny przeciwnej i razem z drugim zawodnikiem biega wzdłuż linii prostokąta. Ilość przebiegnięć jest równa ilości zdobytych punktów. Są sytuacje, kiedy punkty nalicza się w inny sposób. Jeśli piłka wylatuje za linię boiska i nie odbije się przy tym od ziemi wtedy przyznaje się 6 punktów niezależnie od liczny przebiegnięć. Jeśli piłka odbije się zanim wyleci poza linię boiska, wtedy przyznawane są 4 punkty.

     Nieprzepisowe zachowania są karane punktami karnymi. Jeśli z drużyny punktującej zostanie wykluczonych 10 zawodników, wówczas punktowanie zostaje przerwane.