Marker do paintball-a. Jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Markery paintballowi są urządzeniami, które wyglądem przypominają tradycyjną broń strzelecką. Mechanizm działania markera do paintball- a polega na tym, że siłą napędową kulki jest energia sprężonego gazu, czyli powietrza atmosferycznego lub dwutlenku węgla. W momencie wystrzału sprężony gaz przekazuje pociskowi część energii.

     Wśród markerów do paintball-a można wyróżnić pompki, markery pneumatyczne, markery elektropneumatyczne, a także elektroniczne. Pompki mają tę wadę, że trzeba je za każdym strzałem przeładowywać, zatem ich szybkostrzelność jest bardzo mała. Nie poleca się tego typu markerów paintballowych. Znacznie lepsze są markery pneumatyczne, ponieważ w przeciwieństwie do pompek nie trzeba ich za każdym razem przeładować. Mechanizm wypychający kulkę powraca do pozycji wyjściowej dzięki ciśnieniu gazu.

     Markery pneumatyczne charakteryzują się lepszą szybkostrzelnością, niemniej jednak znacznie lepsze są markery elektro – pneumatyczne, które umożliwiają strzelanie jedną kulką, całą serią lub bez przerwy do puszczenia spustu.

     Markery elektro – pneumatyczne są udoskonalonymi wersjami markerów pneumatycznych. Charakterystyczną cechą jest element konstrukcji zwany e – gripem.

     Najbardziej nowoczesnym i charakteryzującym się największą szybkostrzelnością markerem jest marker elektroniczny. Dzięki zainstalowanym układom elektronicznym, które są odpowiedzialne za wypuszczanie kulek, a także za tempo wystrzeliwania i regulację przepływu gazu z butli do markera, są najbardziej zaawansowanymi technicznie markerami. Markery elektroniczne są wykorzystywane przez profesjonalistów podczas gier speedballowych. W grach leśnych są używane bardzo rzadko, ponieważ istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia markera.

     Wśród klasyfikacji markerów można spotkać także podział na militarne, przypominające wyglądem prawdziwą broń, jak również turniejowe, które posiadają bardziej efektowny wygląd. Marker paintballowy strzela pociskami, jakimi są kolorowe kulki o średnicy około 1,7 cm. Są one wypełnione spożywczymi barwnikami i nie są szkodliwe dla środowiska. Barwniki są opakowane w skorupki, które pod wpływem siły uderzenia rozpadają się uwalniając barwnik. Należy wybrać taki marker, który nie spowoduje zbytniego obciążenia i będzie wytrzymały. Cena w przypadku markerów do paintball-a nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim jakość, dlatego poleca się produkty renomowanych firm, które wiodą prym w dziedzinie produkcji sprzętu do paintball-a.

Czym się kierować przy zakupie?

     Przy zakupie markera do paintball-a należy się także kierować szybkością i ilością kulek wyrzucanych w ciągu sekundy. Dobre markery umożliwiają wyrzucanie kilkunastu kulek na sekundę. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on trzypoziomową regulację i magnetyczny spust. Polecane są markery do paintball-a z matowym wykończeniem, które redukuje odbicie światła. Przy zakupie trzeba się także kierować szybkością i łatwością rozłożenia oraz bezpieczeństwem używania. Dla początkujących dobrym wyborem będzie marker o prostej konstrukcji, który będzie można dowolnie rozbudowywać.