Nartorolki. Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Odkąd Justyna Kowalczyk święci triumfy, narciarstwo biegowe zaczęło zyskiwać coraz większe rzesze zwolenników. Niestety w Polsce możliwości uprawiania narciarstwa biegowego są ograniczone. Na rynku znajdziemy nartorolki, które pozwalają na ruch w znacznie większej ilości miejsc i co ważniejsze można jeździć na nich od wiosny do jesieni. Jazda na nartorolkach angażuje w ruch wszystkie partie ciała, co jest jej niewątpliwą zaletą. Narciarze używają nartorolek już od dawna, ale w końcu ten sprzęt zaczyna wzbudzać sympatię amatorów. Rozróżniamy nartorolki biegowe i zjazdowe. Biegowe można wykorzystać wszędzie, gdzie jest wystarczająco dużo przestrzeni na drogach asfaltowych lub dobrze ubitych ścieżkach leśnych. Natomiast nartorolki zjazdowe służą do zjazdów w okresie letnim na specjalnie przygotowanych stokach narciarskich pokrytych igelitem. Podobnie jak w narciarstwie biegowym nartorolki mogą być do klasyka lub do łyżwy.

     Początkującym doradzam wybór nartorolek do stylu łyżwowego. Klasykiem jeździ się na nich trudniej. Dokonując wyboru powinniśmy uwzględnić rodzaj nawierzchni, na której zamierzamy trenować. Jeśli będziemy jeździć po nawierzchniach gładkich, możemy kupić nartorolki aluminiowe. Są one tańsze, ale nie zapewniają komfortu jazdy, gdy stykamy się z powierzchnią porowatą. Do tego typu nawierzchni lepiej wybrać nartorolki z pełną szyną kompozytową. Wytłumiają powstające wibracje. Dzięki szynie kompozytowej jazda staje się bardziej elastyczna. Gdy tylko nasze możliwości finansowe pozwalają na zakup drugiej opcji, skorzystajmy z niej. Na pewno dostarczy nam wielkiej przyjemności z jazdy. Sprzęt do jazdy klasycznej i łyżwowej różni się między sobą kształtem i rozmiarem kółek. Długość i elastyczność szyny również nie jest taka sama. Dlatego zdecydujmy się, jaki styl nam pasuje. Sprzęt wysokiej klasy oferują takie firmy jak: SkiSkett, Marwe, Swenor, a także SkiGo, Eagle, OneWay i SRB.

Czym się kierować przy zakupie?

     Przy wyborze sprzętu duże znaczenie ma, ile funduszy możemy przeznaczyć na jego zakup. Droższe nartorolki wyższej klasy na pewno lepiej spełnią nasze oczekiwania. Przede wszystkim nadają się do jazdy na różnym, często niezbyt równym podłożu. Zamiast nowego sprzętu możemy poszukać nartorolek używanych. Oczywiście ich stan musi być dobry.