Nauka jazdy na rolkach (łyżworolkach). Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach?

     Jazda na rolkach to coraz popularniejsza forma spędzania aktywnego czasu z dziećmi. Jest to sport, który w Polsce zyskuje coraz większe rzesze zwolenników i miłośników. Najlepszą porą roku, aby nauczyć dziecko jeździć na rolkach to wiosna lub lato. Ważne, aby dziecko nie zniechęciło się do tego sportu podczas pierwszych niepowodzeń podczas nauki. Jazda na rolkach doskonale wpływa na mięśnie nóg, sprawia, że mięśnie się wyrabiają, a kondycja znacznie się poprawia. Jazda na rolkach sprawia, że doskonale wyrabia się zmysł równowagi. W związku z tym, że jazda na rolkach wymaga olbrzymiej kondycji fizycznej oraz sprawnych mięśni, dlatego naukę można rozpocząć dopiero u dzieci, które mają 4 lata. Wcześniejsze próby jazdy na rolkach mogłyby spowodować zbyt duże obciążenie mięśni dziecka. Mogłoby to być nawet niebezpieczne dla zdrowia.

     Wymyślono tzw. butorolki dzięki któremu dziecko ma szansę oswojenia się z prędkością znacznie większą niż w przypadku normalnego chodzenia. Butorolki są zapatrzone w kółeczka. Butorloki posiadają też rolkę, którą można wysunąć uruchamiając specjalny przycisk. Butorolki na co dzień mogą służyć jako zwyczajne buty, w których dziecko będzie mogło normalnie chodzić. Jazda na butorolkach przypomina jazdę na rolkach, ale różnice są znaczne. Dzięki butorolkom dziecko może nauczyć się podstawowych zasad jazdy na rolkach, później wykorzystanych podczas prawdziwej jazdy na rolkach.

Niezbędne zabezpieczenia

     Dzieci powinny podczas jazdy na rolkach czy butorolkach zabezpieczyć się, zakładając ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki. Ważne jest też pilnowanie, aby zakładać kask. Wszystkie części, które stanowią część ochronną, którą zakłada dziecko powinny być doskonale dopasowane, tak aby nie zsunęło się podczas jazdy na rolkach. Ochraniacze nie mogą być, ani za małe, ani za duże, nie mogą też uciskać. Kask powinien być dopełnieniem wyposażenia małego sportowca. Buty z rolkami muszą być dobrane, aby nie uciskały tylko doskonale były dopasowane do nogi dziecka. Należy pamiętać, że noga musi być sztywna w bucie, ale też nie może być za mocno unieruchomiona.

Gdzie jeździć?

     Teren, na którym będziemy jeździć z dzieckiem musi być bezpieczny, daleko od szosy, dobrze byłoby, aby nie było tam rowerzystów, którzy stanowią niebezpieczeństwo dla „rolkarzy”. Gdy dziecko założy rolki, musi na początku przyzwyczaić się do takiego obuwia. Podczas jazdy ważne, aby zachowało równowagę, gdy zrobi kilka kroków do przodu, a także po podniesieniu nogi musi umieć zachować równowagę, gdy będzie zmieniało ciężar ciała na drugą nogę. Wtedy musi pochylić się do przodu. Po wykonaniu kilkunastu takich powtórzeń, młody amator jazdy na rolkach poczuje się na pewno lepiej. Ważne, aby dziecko miało świadomość prędkości, w tym celu musi złożyć stopy razem, mając rolki na nogach, zadanie osoby asekurującej i uczącej polega na delikatnym popchnięciu dziecko do przodu.

     Na początku dziecko ustawia nogi w kształcie litery V, i uczy się odpychania, które jest niezwykle trudne. Musi odpychać się noga, na której czuje się pewniej. Aby dziecko nauczyło się szybciej jazdy nie można go przytrzymywać, raczej delikatnie asekurować. Nie można uczyć dzieci na powierzchni, która jest mokra, poza tym należy nagradzać wszelkie sukcesy oraz często chwalić. Gdy upadnie, wskazane jest przytulanie, ale też motywowanie do dalszej nauki.