Piłka nożna (football, soccer). Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

Piłka nożna jest najbardziej znaną grą zespołową na świecie. Od 1900 roku piłka nożna jest stałym elementem programu letnich igrzysk olimpijskich. W meczu piłkarskim uczestniczą dwie drużyny, których celem jest trafienie piłką poprzez kopnięcie do bramki przeciwnika. Czas gry to 90 minut, przy czym jest on podzielony na dwie równe części, które oddziela przerwa. Boisko powinno mieć wymiary, takie jak około 45 – 90 metrów szerokości oraz około 90 – 120 metrów długości. Boisko pod żadnym pozorem nie może być kwadratowe – musi mieć kształt prostokąta. Jest to niezbędny wymóg.

Opis, zasady. Jak grać?

Każda drużyna składa się z 11 zawodników. Minimalna ilość zawodników do 7. Jeśli jest ich mniej, zespół nie zostanie dopuszczony do meczu. Gracze dzielą się na bramkarzy, obrońców, pomocników i napastników. W każdej drużynie jest jeden bramkarz. Pozostali to gracze z pola. Należy zaznaczyć, że podział graczy jest względny, ponieważ podczas rozgrywek piłkarskich następuje płynna wymiana zadań między nimi. Bramkarz to jedyny zawodnik, który ma prawo do łapania piłki rękami i dotykania jej w trakcie meczu. Może to uczynić jednak tylko w swoim polu karnym. Jeżeli bramkarz umyślnie zagra piłkę ręką w czasie gry poza polem karnym, drużyna jest ukarana w ten sposób, że przeciwnicy otrzymują szansę rzutu wolnego bezpośredniego. Gra w piłkę nożną opiera się na tym, że należy utrzymywać w posiadaniu piłkę w ten sposób, żeby nie weszła w posiadanie członków drużyny przeciwnej. Podanie piłki jest możliwe za pomocą kończyn dolnych lub głową. Nie można jej dotykać rękami. Niedozwolony jest kontakt fizyczny między zawodnikami. Jest on traktowany jako faul.