Piłka wodna (waterpolo). Co to jest? Opis, zasady. Jak grać?

     Piłka wodna jest dyscypliną sportową, która ukształtowała się w końcu dziewiętnastego wieku na wyspach brytyjskich. Pierwsze treningi obywały się na pływalniach w Glasgow. Przepisy gry w piłkę wodną zostały opracowane po raz pierwszy przez Wiliama Wilsona w 1876 roku, a następnie podane i potwierdzone przez Londyńskie Stowarzyszenie Pływackie.

Opis, zasady. Jak grać?

     Główną zasadą gry w piłkę wodną jest to, że zawodnicy nie mogą dotykać piłki dwoma rękami – tylko jedną. Poza tym żaden z graczy nie może stać na dnie basenu – chyba że rozgrywka odbywa się na płytkim basenie. Każdy z graczy ma możliwość popełnienia dwóch przewinień w czasie meczu. Jeżeli dojdzie do trzeciego przewinienia, to zawodnik zostaje wykluczony z gry. Obrońca przeszkadzający w wykonaniu rzutu wolnego jest wykluczony z gry także. Wśród przewinień znajdują się także faule normalne. Zawodnik faulowany posiadający piłkę wykonuje rzut wolny na sygnał pojedynczy gwizdka. Jeżeli zaś faulowany zawodnik jest obrońcą, wykonuje rzut wolny po przyznaniu mu piłki.

     W przypadku głównych przewinień skutkujących wykluczeniem z gry, sędzia daje podwójny sygnał gwizdka, co powoduje zatrzymanie gry. Gracz, który dopuścił się faulu otrzymuje wykluczenie z gry, niemniej jednak należy pamiętać, że jedynie na dwadzieścia sekund. Można także wyróżnić tak zwane niesportowe zachowanie. Sędzia ogłasza je na przykład w sytuacji, gdy zawodnik kopie lub uderza, albo podejmuje próbę kopnięcia lub uderzenia przeciwnika umyślnie. W takiej sytuacji wykluczenie z gry obejmuje nie dwadzieścia sekund, lecz okres, jaki pozostał do końca rozgrywki.