Rolki (łyżworolki). Jakie wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

     Moda na aktywne spędzanie czasu już jest w naszym kraju od kilku lat. Formy aktywnego spędzania czasu są bardzo rozmaite. To może być bieganie, nordic walking, rower, czy też rolki czyli łyżworolki. Szczególnie te ostatnie są co raz bardziej popularne, szczególnie wśród młodszych użytkowników, choć i ci nieco starsi chętnie je zakładają na nogi. Każdy początkujący, który chce dokonać wyboru tego sprzętu dla siebie staje przed wyborem jakie kupić, ile pieniędzy przeznaczyć na jego zakup – kupić łyżworolki w specjalistycznym sklepie, a może wystarczą na początek te dostępne w hipermarketach?

     Trudno znaleźć szybko odpowiedzi na te pytania, dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów lub co najmniej osób, które bawią się tym sportem trochę dłużej. Od czego więc zacząć wybór naszych pierwszych łyżworolek.

     Przede wszystkim trzymajmy się z dala od półek z łyżworolkami w hipermarketach – to nie jest sprzęt godny polecenia. Ta opinia jest zgodnie wyrażana przez wszystkich fachowców. Owszem sprzęt wystawiony w hiper i super marketach jest tańszy, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Proszę również nie kupować rolek poprzez sklepy lub aukcje internetowe. Buty trzeba dokładnie przymierzyć dopasować do kształtu stopy. Chyba, że wcześniej dopasujemy sobie model oraz rozmiar rolek i wtedy dokonujemy zakupu tańszego egzemplarza w sieci.

     Jaką firmę wybrać? Jest kilka wiodących firm na naszym rynku. Generalnie za najlepszą uchodzi K2, Roces oraz PowerSlide czy Rossignol. Jednak i pozostałe firmy, które sprzedają rolki na naszym rynku mają swoich zwolenników. Rozpiętość cen jest dość spora od około 100 zł do nawet 1500 zł. Wszystko zależy od zasobności portfela. Jednak, przy normalnym używaniu tańsze modele trzeba wymienić co sezon lub dwa, natomiast lepsze i droższe modele mogą być używane o wiele dłużej.

     Bardzo ważnym jest odpowiednie dobranie wielkości buta do rozmiaru stopy. Przy butach dla osób dorosłych, lub takich, którym noga już nie rośnie jest to dość proste – but powinien być o jeden numer większy niż mamy rozmiar stopy. Przymierzając buty trzeba pamiętać, że powinniśmy mieć na stopie taką skarpetę w jakiej będziemy jeździć. Dla dzieci można kupić rolki regulowane, czyli takie, których długość można dopasowywać do rosnącej stopy. Odpadnie nam wtedy częsty zakup nowego sprzętu, gdy tylko noga dziecku urośnie.

     Dla początkujących poleca się rolki fitness, lub też rolki rekreacyjne – wykonane są z materiałów zapewniających dobre trzymanie nogi oraz dobrą wentylację buta. Posiadają one kółka o rozmiarach 70-90mm, które powinny być wykonane koniecznie z kauczuku. Są wręcz idealne do jazdy po dobrze przygotowanym płaskim terenie.

     Trzeba podczas zakupu rolek sprawdzić u sprzedawcy jakie są łożyska w naszych kółkach. Najlepiej by to były typu ABEC5. Dobrze by płoza w naszym sprzęcie była aluminiowa, choć dla początkujących może być wykonana z tworzywa sztucznego. Buty rolek muszą bardzo dobrze trzymać nogę, więc ważny jest też w jaki sposób są zapinane. Większość specjalistów odradza zakup rolek z systemami zapięć na rzecz wiązanych. Jednak przy początkach zabawy z rolkami można takie buty zakupić.